Sarajevska pomocija knjige satiričnih pjesama “Kondorov slet” banjalučkog novinara, pisca i muzičara Ernesta Bučinskog biće održana u Bosanskom kulturnom centru (BKC), u utorak, 11. marta u 19 sati. Sa autorom će razgovarati književna kritičarka Ivana Golijanin, a tokom promocije, Ernest Bučinski će uz pratnju gitare govoriti svoju poeziju.
Knjiga satirične poezije Kondorov slet je treća knjiga Bučkinskog, objavljena je u izdanju izdavačke kuće Besjeda iz Banjaluke, a recenzenti ovog izdanja su književnici i satiričari Miladin Berić i Dinko Osmančević. Prije ovog izdanja objavio je zbirku aforizama “Žuta minuta” (2011.) i zbirku poezije “Sarkofag od papira” (2021). Ernest je osnivač grupe Katarza za koju piše muziku i tekstove. Član je muzičke asocijacije AMUS. Završio je filozofski fakultet u Banjaluci, po zanimanju je profesor sociologije i filozofije.
U zbirci Kondorov slet, nalazi se šezdeset i šest satiričnih i šaljivih pjesama, od kojih su neke do sada objavljivane u pojedinim domaćim i regionalnim internet i štampanim medijima. One govore o životu savremenog običnog i neobičnog čovjeka, koji se čitavog života nalazi između dve, tri i više vatri, hvatajući se u koštac sa protivrječnostima, dilemama, neizvjesnošću, ali i lijepim stvarima koje život znače.
“Pjesme su satirične i tematski se mogu podijeliti na društvene, kulturno-umjetničke i filozofsko-egzistencijalističke pjesme, odnosno one pjesme koje govore o pojedinim grupacijama i dešavanjima vezanim za pisanje, muziku, kulturu i druge oblasti. Te pjesme su inspirisane nekim uobičajnim životnim prilikama koje raduju, zbunjuju i tište običnog čovjeka. Tu su i ljubavne pjesme, odnosno stihovi inspirisani muško-ženskim odnosima, a na kraju zbirke se nalaze i neizbježne društveno-političke i političko-istorijske pjesmice, to jeste stihovi koji govore o odnosu vlasti prema narodu i zanosu svjetine, ili glasača prema vlasti”, kazao je autor o svojoj knjizi.
Recenzije za ovu zbirku pisao je Miladin Berić, pjesnik i satiričar iz Banjaluke.
“Vidjevši ono što drugi neće ili nisu sposobni, u njemu se javlja otpor i ogorčenost što je lako prepoznatljivo u svakom stihu Kondorovog sleta. Otuda i rječnik, u neku ruku sličan onom rječniku Bukovskog koji je zadobio ogroman broj poklonika, gdje su nepristojne riječi korištene u svrhu podizanja nivoa kritičnog. U Kondorovom sletu nema okolišavanja jer je Bučinski jedan od onih autora koji smatra da svako zlo treba udariti direktno u glavu pošto će samo tako personifikacije zla shvatiti poruku”, istakao je Berić.
Recenzenzent ove knjige je i banjalučki pjesnik i satiričar, Dinko Osmančević.
“Knjiga satirične poezije Kondorov slet je britka i beskompromisna satira, u kojoj nema dodvoravanja ni vlastima ni opoziciji, ni nacionalistima niti oportunistima. Bučinski u svojoj knjizi kroz igru riječi i stihove, naizgled lepršavo, ali ubojito govori o nama kakvi jesmo danas, zarobljeni u jednom šizofrenom društvu. Društvu u kome vladaju polupismeni tajkuni i kriminal, u kome je škola derogirana, u kome su nevaspitanje, bezobrazluk i primitivizam vrline i snaga, nešto poželjno, u kome u medijima gospodari polusvijet i rijaliti bahanalije”, rekao je Osmančević.
Pjesma iz zbirke “Kondorov slet”
DIGITALA
Digitalni ljudi digitalno žive
na digitalnom mjestu u digitalno vrijeme
digitalno obrađuju digitalne njive
i digitalno sade digitalno sjeme.
Digitalne majke rađaju digitalnu djecu
stvorenu od digitalnih očeva i digitalne strasti
digitalni sveštenici se mole digitalnom svecu
u digitalnim državama digitalne vođe su na vlasti.
Digitalna politika stvara digitalna društva
digitalnu vrijednost od digitalne sirovine
digitalno nas uništava svaka digitalna uštva
digitalno ćemo otići u tri lijepe digitalne materine.