Četvrtak, 28 Novembra, 2024

Mirjana Tešanović: Trebaju li Banjaluci vanredni izbori?

Da su građani postali sve svjesniji svoje uloge u lokalnoj zajednici pokazali su nedavni izbori za savjete mjesnih zajednica u Banjaluci. Da li su odbornici svjesni svojih obaveza prema građanima i spremni dati svoje mandate na provjeru, pokazaće vrijeme. A možda to budu i građani, jer mehanizmi postoje, potrebna je samo volja da se glasno kaže: “Ovo što ste uradili sada nije ono za šta smo glasali, pa idemo ponovo! Sve dok ne bude kako mi želimo, jer mi vas plaćamo!” 

Autor: Impuls 

Prelazak narodnih poslanika i odbornika iz opozicionih partija u vladajući SNSD ili njegove satelite DNS i SP, trgovina mandatima, nije ništa novo na političkoj sceni u Repulbici Srpskoj. Poznata “afera dva papka” najglasnije je odjeknula, ali na tome je i ostalo, na odjeku. Odgovarao nije niko, pa ni premijerka Cvijanović.

Ono što se dešava u Skupštini Grada Banjaluka ni godinu dana od lokalnih izbora 2016. godine nije više “prelijetanje odbornika” već raspad sistema u kome se više ne zna ko sa kim, ali se zna da uglavnom svi za sebe. Oni odbornici/ce koji su tu i dalje zbog građana koji su im dali povjerenje, zbunjeni su, dezorjentisani i onemogućeni da se bave poslom za koji su plaćeni, u interesu građana, jer se skupština mjesecima bavi sama sa sobom.

Milenko Jačimović bio je kandidat Ujedinjene Srpske. Jaćimović je do sada promenio pet partija. Najduže se zadržao u SNSD-u, a za poslednje četiri godine bio je u NDP-u, NDS-u, SDS-u, pa u Ujedinjenoj Srpskoj, koju je također napustio i postao nezavisni poslanik, a onda pristupio novom Klubu “Sloboda”.

U Klubu “Sloboda” još su i odbornici koji su napustili DNS Stojan Vukajlović,  Nenad Šibarević i Budimir Balaban. DNS je tako sa četiri spao na jednog odbornika. Oni su doduše bili u koaliciji sa vladajućim SNSD-om.

Opozicija koja je na izbore izašla zajedno organizovana u Savez za promjene popucala je po svim šavovima.

NDP Dragana Čavića osvojio je 12 323 ili 13,47% glasova i zvanično se kao partija pozicionirao na drugo mjesto iza SNSD-a. Od četiri odbornika, NDP napustila su dva, Dragan Talić i Vladimir Mirošljević.

PDP je prošao još gore. Zoran Talić i Tatjana Čičić-Odžaković napustili su ovu partiju, pa je tako ostao samo Draško Stanivuković.

Posebno zanimljiva je smjena dosadašnjeg predsjednika Skupštine Grada Banjaluka. Budimir Balaban, koji je ovu funkciju obavljao u prošlom mandatu i nakon ovih izbora izabran je na istu, da bi eto za manje od godinu dana postao “nepodoban”. Balaban je na izborima osvojio 3 676 personalnih glasova prema zvaničnim podacima Izborne komisije BiH.

Mjesto predsjednika po svoj prilici preuzeće Zoran Talić koji je otišao iz PDP-a, dakle opozicione paritije, a koji je dobio povjerenje 2 264 glasača.

Prije izbora očekivalo se da će DNS u koaliciju sa SNSD-om i da će mjesto predsjednika gradske Skupštine pripasti njima. Međutim, PDP pa tako i Zoran Talić, izašli su na izbore kao Savez za promjene, protiv SNSD-a i njegovih koalicionih partnera, DNS-a i SP-a. Jasno je da novi predsjednik skupštine odgovara vladajućoj većini, iako se više pouzdano ne zna ko čini tu većinu.

Odbornici okupljeni u novi Klub “Sloboda” bili su dio vladajuće koalicije. Na konferenciji za novinare rekli su da će da rade u interesu građana, pa tako i da podrže ono što smatraju dobrim za građane, i obrnuto, budu protiv onoga što procijene da je loše. To jeste fino za čuti, ali to nije jasno političko pozicioniranje.

Kamo će i kako ovi ostali? Nisu samo u igri pozicije u skupštini, tu su i direktorske pozicije u raznim javnim preduzećima, ali i ostali “talovi” u kojima pojedini odbornici imaju značajan uticaj.

Oni koji su ostali u partijama na čijim listama su bili čini se da se ništa ne pitaju i mogu samo da čekaju rasplet ove skupštinske sapunice.

Ako pogledamo zvanične rezultate izbora, od partije koje su prešle izborni prag samo su SDS i SP ostali u istom sastavu.

Šta da očekuju građani? Tokom izbora manje su bili za pojedine partije, koliko za Savez za promjene ili SNSD, ali i SNSD-ovi koalicioni partneri su se žestoko borili za glasove. Da li je Budimir Balaban dobio preko 3 000 glasova zato što je bio na listi DNS-a ili bi na nekoj drugoj listi dobio više, a možda bi ostao “ispod crte”.

Zoran Talić, kao odbornik koji se u prošlom mandatu istakao, mogao je računati da će sa velikom vjerovatnoćom na listi PDP-a ponovo osvojiti mandat. Da je tada recimo prešao u SNSD pitanje je da li bi dobio i mjesto na listi. Isto važi i za sve one koji su mandate osvojili na listama partija koje su sada napustili.

Partije su postale firme kojima upravlja tri do pet ljudi, a trgovina mandatima više nije ni politička praksa, sada je to klasični ekonomski princip ponude i potražnje, pa ko da bolje i više.

Sadašnja slika Skupština Grada Banjaluka nije ona za koju su građani glasali. U normalnim društvima ovo bi bio razlog da se raspišu vanredni izbori pa da se vidi gdje će ko i kako će da prođe. To više nije pitanje morala već stvarne podrške koju odbornici imaju. 

Da su građani postali sve svjesniji svoje uloge u lokalnoj zajednici pokazali su nedavni izbori za savjete mjesnih zajednica u Banjaluci. Da li su odbornici svjesni svojih obaveza prema građanima i spremni dati svoje mandate na provjeru, pokazaće vrijeme. A možda to budu i građani, jer mehanizmi postoje, potrebna je samo volja da se glasno kaže: “Ovo što ste uradili sada nije ono za šta smo glasali, pa idemo ponovo! Sve dok ne bude kako mi želimo, jer mi vas plaćamo!” 

Povezane vijesti

„SIMBIOZA“, NEZAKONITA GRADNJA, SUMNJIVE ZAMJENE ZEMLJIŠTA: Šta je obilježilo Stanivukovićev mandat

Mandat Draška Stanivukovića sasvim sigurno obilježilo je trošenje miliona maraka iz budžeta na razne infrastrukturne projekte, čiju realizaciju su pratile brojne neregularnosti.

Hajduci, ustanici, četnici i partizani: Po kojim je ratnicima nazvano najviše ulica u Banjaluci

Foto: Ringier 

Iako grad na Vrbasu već decenijama živi u miru, ulicama Banjaluke i danas marširaju srpske vojvode i partizanski komandanti, kosovski junaci, ustaničke čete i proleterske brigade. Od 710 banjalučkih ulica i trgova, najviše je onih koji nose ratnička imena.

Popular Articles