Petak, 3 Januara, 2025

Kategorija: Impuls virtualni muzej

Hidroelektrana u Trapistima: Simbol prošlosti koji zaslužuje bolju budućnost

Foto: Iz knjige “Marija Zvijezda i njezini trapisti”

Delibašino selo ili kako ga danas zovemo Trapisti, naselje je u kojem je pisana istorija grada na Vrbasu, a koje i danas čuva zaboravljeni dragulj. Naime, jedna od najstarijih hidroelektrana na Balkanu, tamo gdje je zasijala prva žarulja u Banjaluci danas stoji zapuštena. Prije tačno 125 godina, na tom mjestu, u srcu Krajine, u Banjaluci zasijala je prva žarulja i to čak osam godina prije Zagreba.

Priča o siru trapistu: Od Delibašinog sela do kraljevskih dvora

Foto: Arhiva - Banjalučka pivara

Dok su mirne ulice, u srcu Banjaluke, spavale pod pokrivačem jutarnje magle, dolazak zaprežnih kola s mlijekom iz Delibašinog sela bio je ritam koji je označavao početak dana. Na stazi koja je vodila prema Ferhadiji, svaka zora donosila je miris svježine mlijeka, a sir trapist koji se proizvodio u Delibašinom selu postao je jedan od simbola grada na Vrbasu.

Priča o davnom skandalu koji je uzdrmao grad na Vrbasu

Foto: FB stranica Stara Banjaluka

Banjalučane je krajem tridesetih godina prošlog vijeka uzdrmao jedan događaj koji je potresao temelje dotadašnjeg mira u gradu. Naime, pred očima uglednih građana dogodio se skandal koji je uznemirio društvo grada na Vrbasu, ali i pokazao koliko su Banjalučani željni trivija.

Priča o Milkanu Gojiću, boksu i “Palasu”

Banja Luka nekad

Ličnost koja je obilježila život grada na Vrbasu je i Milorad Milkan Gojić zahvaljujući kojem Banjaluka ima tradiciju boksa. Legenda banjalučkog ugostiteljstva, dobroćudni boem koji je od "Palasa" napravio prvorazredni hotel kakvih je bilo malo kod nas u to doba.

Dolazak robne kuće “Standard” i prvih pokretnih stepenica u Banjaluku

Foto: FB stranica "Stara Banjaluka"

Krajem šezdesetih godina prošlog vijeka, mnogi su dolazili u grad na Vrbasu pogotovo kad je u centru otvorena Robna kuća "Standard" s kojom su stigle i prve pokretne stepenice koje su, uz luksuzne brendove, Banjalučanima bile glavna atrakcija.

Na Manjači skijali pedesetih godina prošlog vijeka

Foto: Aleksandar Čavić Grad Banjaluka

Tokom pedesetih godina uveliko se skijalo na Manjači jer su pojedini avanturisti odlučili da bez straha probaju ovaj zimski sport u svojim selima nedaleko od Banjaluke smatrajući da potencijali mogu biti iskorišteni u komšiluku. Djeca su na skijama išla u školu varajući zimu.

Nekoliko činjenica o istoriji Banjaluke

foto: banjaluka.com

Banjaluka je i prije Prvog svjetskog rata bila značajan centar Bosne. Bila je na raskrsnici puteva Istoka i Zapada.

Kako je spomenik Petra Kočića spasen i vraćen u park

Bliži se tradicionalni "Kočićev zbor" na Manjači, koji svake godine izazove buru i privuče veliku pažnju javnosti, a nedavno je kod manastira Gomionica otkriven i spomenik Petru Kočiću. To nas je navelo da se prisjetimo jedne priče o nestanku i pronalasku Kočićevog spomenika sredinom prošlog vijeka.

Priča o zloglasnoj “Crnoj kući”

Izgovorene riječi mnoge Banjalučane koštale su mjesece zatvora u kući koja se nalazila u blizini Ferhadije opasana velikim zidom. Zloglasna "Crna kuća" osamdeset godina bila je svjedok brojnih ljudskih sudbina, a u njenim zidinama tamnovao je i Petar Kočić kao i svi oni koji bi rekli nešto protiv vlasti, zajedno sa ubicama i lopovima.

Priča o banjalučkoj “Kući sa crvenim fenjerom”

 

Foto: FB stranica Stara Banja Luka

Priča o "Kući sa crvenim Fenjerom" koja je nekada postojala u Banjaluci, a koja je nastala zbog nesrećne ljubavi Milice Pataresku i Zulfikara Derviškadića još jedna je od priča o zabranjenoj ljubavi iz prošlosti grada na Vrbasu.