Foto: Maiju Suomi/Elina Koivisto
Londonska izložba istražuje dizajn objekata za stanovanje, odnosno arhitekturu i građevinu zasnovanu, ne samo na potrebama ljudi, već i na potrebama prirode, pa tako i životinja.
Kustos izložbe u Muzeju dizajna u Londonu Džastin Mekvirk kaže da pristup dizajnu orijentisan na čovjeka zahtijeva reviziju usred klimatske krize. Svi koji rade na realizaciji, i učestvuju u procesu gradnje objekata za stanovanje ljudi, treba da „fundamentalno preispitaju naš odnos sa svijetom prirode“, kaže kustos nastupajuće izložbe Mekvirk, i tvrdi da potrebe prirode i životinja treba uzeti u obzir prilikom kreiranja domova, zgrada i proizvoda koji se u tom procesu koriste.
Mekvirk, koji je zadužen za postavku Više od čovjeka u Muzeju dizajna u Londonu, rekao je da naš trenutni pristup koji je usmjeren na čovjeka mora biti radikalno revidiran isto onako kako se svijet prilagođava klimatskoj krizi.
„Zaglavili smo se u modelu koji podrazumijeva ugljen dioksid, a koji se u osnovi odnosi na sve što radimo, dok mali napori neće dati ozbiljne rezultate“, istakao je Mekvirk. On ipak vjeruje da mora da postoji „osnovna promjena u poziciji“ za sve autore stambenih objekata.
„Svako ko radi na projektima u toj oblasti treba da razmisli o tome kako će objekat uticati na druge vrste, kako da ograniči taj uticaj na druge vrste, ili u idealnom slučaju, da promoviše dobrobit drugih vrsta“, rekao je Mekvirk.
Izložba Više od čovjeka, koja se otvara 11. jula, predstavlja ideje o tome kako bi svijet projektanata u arhitekturi i građevinarstvu mogao da postigne promjenu važnu za čitav svijet.
Primer je i sam Muzej u Londonu gdje postoji paviljon koji je posebno dizajniran da podstakne insekte da se gnijezde u njegovom eksterijeru.
Drugi projekat u Njujorku je napravljen tako da je domaćin koloniji ostriga a sadrži i „monumentalnu instalaciju morskih algi“ umetnice Džulije Loman.
U ovakve projekte uključene su i inovativne dizajnerske ideje koje pomažu u obnavljanju oštećenih i nestajućih morskih ekosistema kao što su koralni grebeni, koji nestaju rekordnom brzinom širom svijeta.
Uzimamo od onih koje neretko zanemarujemo
Živi morski zidovi objekta Reef Design Lab – vještačko stanište za morski život – biće predstavljeni zajedno sa laboratorijskom Modularnom vještačkom strukturom Greben Dva, koja je postavljena na dno okeana kako bi pomogla u regeneraciji i ponovnoj populaciji prirodnih struktura grebena.
Kuća od slame
Mekvirk je ukazao na širenje osjećaja da su ljudi sve više odvojeni od prirode:„Izvlačimo ono što nam je potrebno i onda gradimo ono što želimo. Ali zapravo smo međuzavisni sa svim tim živim sistemima, tako da je to zaista novi način razmišljanja koji pokušavamo da ohrabrimo“.
Pokret koji nosi isto ime kao i izložba: Više od čovjeka prvi put se pojavio kasnih devedesetih godina prošlog vijeka kada je Dejvid Abram, kulturni ekolog, geofilozof i umjetnik, skovao taj termin. Od tada je prešao iz teorijskog u stvarni svijet.
„Zaista, ovaj koncept postoji samo u teoriji oko 20 godina. Ali primjetio sam među mlađom generacijom dizajnera da im ovo postaje mnogo više način razmišljanja“, kaže Mekvirk.
Izložba je inače prva saradnja između Muzeja dizajna i njegovog nacionalnog istraživačkog programa dizajna, Future Observatory, koji je pokrenut 2021. godine i podržava novo dizajnersko razmišljanje o pitanjima životne sredine.
„Važno je da muzeji i kulturne institucije odgovore na složena pitanja sa kojima se naša planeta i društvo trenutno suočavaju. Takođe je važno pomeriti perspektive sa pogleda na svijet usmjerenog na čovjeka ka onom bliže prirodi, što će ovo učiniti značajnom izložbom u svakom smislu“, izjavio je Tim Marlou, direktor i izvršni direktor Muzeja dizajna.