Ponedjeljak, 30 Decembra, 2024

Svake godine se ilegalno ubije 25 miliona ptica

Svake godine se na Mediteranu ilegalno ubije 25 miliona ptica selica, upozorava u svom izveštaju organizacija Birdlife International.

LONDON – Svake godine se na Mediteranu ilegalno ubije 25 miliona ptica selica, upozorava u svom izveštaju organizacija Birdlife International.

Najviše ih strada u Egiptu – čak 5,7 miliona, zatim u Italiji, Grčkoj, Francuskoj i Hrvatskoj.

“Za razliku od zemalja kao što su Egipat, Sirija ili Liban, zemlje Evropske unije imaju zakone kojim se zabranjuje hvatanje ptica i mehanizme za njihovu primenu”, navodi predstavnik Birdlife-a.

Famagusta (Amohostos) na istoku Kipra je već godinama “najsmrtonosnija zona” za price selice na Mediteranu.

“To je oblast u kojoj se price selice odmaraju nakon preleta mora. Njihova koncentracija olakšava posao lovokradica”, navode u Birdlife-u, podsećajući da je lov na ptice na ostrvu zabranjen još 1974.

Ptice koje su najčešće plen lovokradica su crnoglava grmuša, prepelica i drozd pevac.

“Drastično su smanjene populacije 40 različitih vrsta ptica pevačica koje su nekada bile izuzetno brojne u Evropi. Mnoge vrste su gotovo nestale”, ističe se u izveštaju Birdlife-a, navodeći da se ptice ubijaju iz puške, hvataju mrežama ili lepkom, a kasnije krišom serviraju kao specijaliteti u restoranima širom Mediterana.

Ali i bez lovokrađe, pticama život postaje sve teži.

“Veliki deo tih ptica suočava se sa izmenom staništa i klimatskim promenama. Pojedinim vrstama je sve teže da nađu mesto za reprodukciju”, navode stručnjaci.

Izvor: tanjug

Povezane vijesti

Na Balkanu ilegalno strada najmanje 160.000 prepelica

Foto: Erik Mooiman/Unsplash

Udruga Biom, zajedno s drugim nevladinim udruženjima balkanskih država, u srijedu je predstavila kartu s mjestima krivolova prepelica na Balkanu te upozorila da svake godine na području Hrvatske, BiH, Crne Gore, Srbije i Albanije ilegalno strada najmanje 160.000 prepelica.

Spasilačke ptice iznad Mediterana

Milenijalska multikulti posada prije polijetanja "Seabirdom"/ Foto: Felix Weiss/Sea-Watch

Na visini od 450 metara letimo iznad Sredozemnog mora, u kojem je u posljednjih devet godina stradalo više od 20.000 izbjeglica. Brojka bi bila još veća da ga ne nadziru volonteri i aktivisti poput onih iz Airborne ekipe sastavljene od aktivista njemačkog Sea-Watcha i pilota organizacije HPI. Samo u prvoj godini djelovanja spriječili su oko hiljadu smrti u tom moru

Popular Articles