Nakon džinovskih stršljena, koronavirusa, sada se u SAD-u pojavljuje “nova briga”, a riječ je o insektima cikadama i očekuje se da se 1,5 miliona njih pojavi na području ove države s obzirom na to da je proljeće njihovo godišnje doba.
S prvim zrakama sunca odbacuju ljušturu, cvrče iz sveg glasa, lete, pare se i vrlo brzo uginu.
Otprilike sedmicu nakon što se pojave iznad površine zemlje, odrasli se kukci pare, a ženka polaže od 400 do 600 jajašaca pod koru drveća. U sljedećih nekoliko sedmica iz tih jajašaca se izlegnu ličinke koje padnu na tolo, naprave rupu na zemlji i tada počinje njihov dugi podzemni život. Nakon 13 ili 17 godina, ovisno o vrsti, pojavi se nova generacija odraslih cikada i onda sve kreće ispočetka.
Ove godine ovaj jedinstveni fenomen bi se mogao pojaviti u jugozapadnoj Virginiji, dijelovima Sjeverne Karoline i Zapadne Virginije, a ono što tješi je činjenica da cikade nisu opasne po ljude, već samo cvrčanjem stvaraju veliku buku.
“Zajednice i farme na kojima se pojavi veliki broj cikada mogu se suočiti s velikom bukom. Nadam se da će je upravo ta rijetka pojava koja je zadivljujuća nadjačati”, kazao je entomolog Eric Day.
Međutim, cikade predstavljaju problem za orhideje, vinovu lozu i drveće jer su upravo to mjesta u koja ženka polaže jajašca.
“Cikade se mogu pojaviti u velikom broju, a poljoprivrednici u tim periodima trebaju biti oprezni”, kazao je Doug Pfeiffer, profesor na odjelu entomolofije Virginia Tech-a.
Cikade su krupni insekti s krilima koji se pojavljuju godišnje ili periodično. Misterija je u tome što se upravo ti periodični pojave na svakih 13 ili 17 godina i nijedna teorija još sigurno nije utvrdila nastanak njihovog životnog ciklusa.