Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) pokrenuli su kampanju “Mesec zaštite pčela” u cilju prikupljanja ideja i predloga za njihovo očuvanje, saopštio je 1. marta NALED. U Srbiji je proizvodnja meda u padu i sada se godišnje proizvodi 7.000 tona meda.
Tokom marta svi koji se bave pčelarstvom, poljoprivredom ili zaštitom životne sredine mogu da se uključe u javno-privatni dijalog o zaštiti pčela, kao i da učestvuju na okruglim stolovima u Beogradu, Novom Sadu i Čačku.
Predsednik SPOS Rodoljub Živadinović rekao je da bi izumiranje pčela u Srbiji značilo direktan ekonomski gubitak od 148 miliona evra godišnje.
“Pčele su najbolji pokazatelj bezbedne životne sredine za čoveka jer mogu da žive samo u zdravom i čistom okruženju. Bez njih bi sa naše trpeze nestala kvalitetna i zdrava hrana”, kazao je Živadinović.
On je objasnio da do trovanja pčela najčešće dolazi usled prakse zaprašivanja krpelja i komaraca iz vazduha ili neodgovorne upotrebe pesticida u poljoprivredi.
“Ugroženost pčela je globalni problem. Pčele su u delovima SAD proglašene za ugroženu vrstu, dok se u Kini zbog manjka pčela oprašivanje često radi ručno”, naveo je Živadinović.
Izvršna direktorka NALED Violeta Jovanović kazala je da je pčelarstvo opterećeno i značajnom birokratijom koja onemogućava rešavanje pitanja trovanja jer je za pomeranje košnica iz zone zaprašivanja potrebno pribaviti niz odobrenja.
“Cilj je da kroz unapređenje regulatornog okvira, jačanje kapaciteta inspekcija, kao i putem edukacije poljoprivrednika, privrede i lokalnih samouprava o opasnostima korišćenja pesticida, doprinesemo očuvanju zajednica pčela”, rekla je Jovanović.
Navedeno je da je nepravilna upotreba pesticida prethodnih godina dovela do značajnog pada populacije pčela koje oprašuju više od 80% biljaka koje se koriste u ishrani.
U Srbiji posluje oko 20.000 pčelara koji uzgajaju 1,3 miliona pčela, a one godišnje proizvedu 7.000 tona meda.
Proizvodnja meda u Srbiji pala je sa 12.000 tona u 2015. na 7.000 tona u 2017.
Kampanja “Mesec zaštite pčela” deo je četvorogodišnjeg Projekta javno-privatnog dijaloga za razvoj koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi NALED u saradnji sa Republičkim sekretarijatom za javne politike.
Izvor: Beta
Foto: Beta