Foto: NAMGYAL SHERPA/AFP/Getty Images
Mikroplastika iz Afrike i Severne Amerike pronađena je u vazduhu u francuskim Pirinejima, na 2.877 metara nadmorske visine. Naučnici tvrde da nema tačke na Zemljinoj kugli koja ima čist vazduh.
Od Mont Everesta do Marijanskog rova, mikroplastika je svuda – čak i visoko u troposferi Zemlje gde joj brzina strujanja vazduha omogućava da putuje na velike udaljenosti, pokazalo je novo istraživanje, piše Gardija, a prenosi RTS.
Mikroplastika su sitni delovi plastike – veličine manje od pet milimetara – koji potiču iz ambalaže, odeće, vozila i drugih izvora i otkrivena je na kopnu, u vodi i u vazduhu.
Naučnici sa francuskog Nacionalnog istraživačkog instituta CNRS uzorkovali su vazduh na 2.877 metara nadmorske visine u opservatoriji Pik du Midi u francuskim Pirinejima, takozvanoj „čistoj stanici“ zbog ograničenog uticaja lokalne klime i životne sredine na nju.
Tamo su testirali 10.000 kubnih metara vazduha nedeljno između juna i oktobra 2017. i otkrili da svi uzorci sadrže mikroplastiku.
Koristeći vremenske podatke, izračunali su putanje različitih vazdušnih masa koje prethode svakom uzorku i otkrili izvore čak do severne Afrike i Severne Amerike.
Glavni autor studije, Stiv Alen sa Univerziteta Delhauzi u Kanadi, rekao je za AFP da su čestice bile u stanju da pređu takve udaljenosti jer su mogle da dosegnu velike visine.
„Kada jednom dopru u troposferu, to je kao da su izašle na superbrzi auto-put“, kaže Alen.
Istraživanje takođe ukazuje na izvore mikroplastike u Sredozemnom moru i Atlantskom okeanu.
„Morski izvor je najzanimljiviji“, naglašava Alen. „Plastika isparava iz okean u vazduh i penje se tako visoko – što dokazuje da je plastiku nemoguće ‘isprati‘. Samo kruži okolo-naokolo u beskonačnom ciklusu“.
Iako količine mikroplastike u uzorcima na Pik du Midi ne predstavljaju zdravstveni rizik, koautor studije, Deni Alen, napominje da su čestice dovoljno sitne da ljudi mogu da ih udahnu.
Naučnica dodaje da zato čist vazduh u oblastima koje se smatraju zaštićenim od izvora zagađenja treba uzeti sa zadrškom.
„To dovodi u pitanje i naš odnos prema plastici“, kaže Deni Alen, dodajući da je ovaj problem globalan.
Ističe i da se pokazalo da odlaganje plastičnog otpada tako što ćete ga poslati u inostranstvo potpuno pogrešna strategija.
„Vratiće vam se!“, tvrdi naučnica.