Foto: Unsplash
Ovakav ultra-lagan, porozan sunđer se u eksperimentima pokazao izuzetno uspješnim pri upijanju sitnih čestica plastike, odstranjujući i do 90% mikro i nanoplastike iz tečnosti pri optimalnim uslovima.
Prva bilješka o upotrebi sunđera datira još iz antičke Grčke, takmičari na Olimpijskim igrama su se kupali njima. Milenijumima unazad, kupanje i čišćenje različitih površina neke su od osnovnih namjena sunđera.
Ali šta ako bismo njima mogli da očistimo i vodu od zagađenja mikro i nanoplastikom?
Ovo nije neka vizionarska i apstraktna ideja, već realna mogućnost, a to su nam demonstrirali kineski istraživači u svojoj studiji objavljenoj u naučnom časopisu Science Direct.
Međutim, svakako nije u pitanju običan sunđer kojim kod kuće npr. peremo sudove, već poseban, biorazgradivi, napravljen od kukuruznog skroba i želatina.
Ovakav ultra-lagan, porozan sunđer se u eksperimentima pokazao izuzetno uspješnim pri upijanju sitnih čestica plastike, odstranjujući i do 90% mikro i nanoplastike iz tečnosti pri optimalnim uslovima.
Ipak, njegova efikasnost bi varirala u zavisnosti od koncentracija plastike i fizičkih karakteristika različitih tečnosti u koje su autori testova zaranjali svoj inovativni sunđer. Testirali su ga u vodi sa česme i morskoj vodi, pa i u supi za ponijeti iz restorana.
Sunđerasti hvatači plastike pomalo izgledaju kao bjeličasta pijena iz unutrašnjosti mančmeloua. Prema uvidima naučnika, njihova ekstremna lakoća bi omogućila da budu jednostavni za transport i jeftini.
Kako se navodi u istraživanju, niski troškovi su jedna od prednosti sunđera u odnosu na druge tehnologije i alate za uklanjanje mikro i nanoplastičnih čestica iz životne sredine koji su uglavnom skupi, a povrh toga i komplikovani za upravljanje.
Svake godine čovječanstvo generiše 380 miliona tona plastičnog otpada koje završava na deponijama i u okeanima, vremenom se raspadajući na sitnije komadiće. U ranijoj studiji iz 2021. godine, Univerzitet Kjušu iz Japana procijenio je da na površini mora pluta 24,4 hiljada milijardi komadića mikroplastike.
Zagađenje plastikom postaje sve veći izazov za našu planetu, a izgleda da bi dio rješenja mogao da bude – sunđer.