Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Carski pingvini bi mogli biti prva polarna vrsta koja će nestati zbog klimatskih promjena

Od pet praćenih kolonija u području Belinghauzenovog mora na zapadu Antarktike, sve osim jedne doživjele su “katastrofalan” gubitak mladunčadi od 100 posto.

 

Hoće li carski pingvini biti prva polarna vrsta koja će nestati zbog klimatskih promjena? Naučno istraživanje utvrdilo je potpuni mortalitet njihove mladunčadi u nekoliko kolonija na Antarktici nakon rekordnog topljenja leda zadnjih mjeseci.

Od pet praćenih kolonija u području Belinghauzenovog mora na zapadu Antarktike, sve osim jedne doživjele su “katastrofalan” gubitak mladunčadi od 100 posto.

Istraživači su pratili pet kolonija carskih pingvina u Belinghauzenovom moru, veličine od otprilike 630 parova do 3.500. Koristeći satelitske snimke od 2018. do 2022. godine, izbrojali su koliko je ptica bilo prisutno u ovim kolonijama tokom sezone parenja.

Otkrili su da su 2022. četiri kolonije doživjele „potpuni reproduktivni neuspjeh“, što znači da je velika vjerovatnoća da nijedan pilić nije preživio.

Carski pingvini se oslanjaju na stabilan morski led pričvršćen za kopno za gniježđenje i uzgoj svojih pilića. Jaja polažu od maja do juna i nakon što se izlegu, pilići razvijaju svoje vodootporno perje i osamostaljuju se oko decembra i januara. Ali 2022. godine, morski led se raspao mnogo ranije, a neki dijelovi regiona su doživjeli potpuni gubitak do novembra.

Mladunci su se utopili ili uginuli od hladnoće kada je pod njima popustio led.

Nisu bili dovoljno zreli za takve uslove, zaključili su naučnici u istraživanju objavljenom u četvrtak u časopisu “Communications: Earth & Environment”, koji pripada grupi Springer Nature.

Riječ je o prvom velikom neuspjehu razmnožavanja carskih pingvina u nekoliko kolonija istovremeno zbog topljenja morskog leda i to je vjerojatno znak onoga što nas čeka u budućnosti, rekao je glavni autor istraživanja Peter Fretwell, naučnik britanskog instituta British Antarctic Survey.

Predviđali smo to već neko vrijeme, ali vidjeti da se to zaista događa je loš znak, dodao je.

Na proljeće prošle godine na južnoj polutki, od sredine septembra do sredine decembra, antarktički morski led topio se rekordnom brzinom. U februaru je pao na najnižu razinu od početka satelitskih mjerenja prije 45 godina.

Na Antarktici živi oko 250.000 parova carskog pingvina koji se mogu razmnožavati, po istraživanju iz 2020. godine.

 

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles