Srijeda, 11 Decembra, 2024

Analiza Rojtersa – Bogate zemlje zarađuju milijarde dolara od obećanja da će pomoći u popravljanju klime

Foto: Dibakar Roy/Unsplash

Program koji treba da pomogne zemljama u razvoju u borbi protiv klimatskih promjena usmjerava milijarde dolara nazad u bogate zemlje.

Bogate zemlje slale su klimatska sredstva zemljama u razvoju poslednjih godina sa kamatnim stopama ili obavezama koje su koristile zemljama kreditorima, pokazala je analiza Rojtersa.

Japan, Francuska, Njemačka, Sjedinjene Države i druge bogate nacije ubiru milijarde dolara u ekonomskim nagradama od globalnog programa koji treba pomoći zemljama u razvoju da se bore s učincima klimatskih promjena.

Financijska dobit ostvaruje se kao dio obećanja razvijenih zemalja da će slati 100 milijardi dolara godišnje siromašnijim zemljama kako bi im pomogle smanjiti emisije i nositi se s ekstremnim vremenskim uslovima. Usmjeravanjem novca iz programa natrag u vlastite ekonomije, bogate zemlje proturječe široko prihvaćenom konceptu da bi trebale nadoknaditi siromašnijima za njihovo dugoročno onečišćenje koje je potaknulo klimatske promjene, rekli su Rojetrsu više od deset analitičara, aktivista i bivših dužnosnika za klimatske probleme.

Bogate nacije posudile su najmanje 18 milijardi dolara po tržišnim kamatama, uključujući 10,2 milijarde dolara u zajmovima koje je dao Japan, 3,6 milijardi dolara Francuska, 1,9 milijardi dolara Njemačka i 1,5 milijardi dolara Sjedinjene Države, prema pregledu Reutersa i Big Local Newsa , programa novinarstva na Univerzitetu Stanford. To nije norma za zajmove za klimatske i druge projekte pomoći, koji obično nose niske ili nikakve kamate.

Najmanje dodatnih 11 milijardi dolara u zajmovima – gotovo svi iz Japana – zahtijevalo je od zemalja primatelja da unajme ili kupe materijale od firmi u zemljama koje su posuđivale sredstva.

Reuters je identifikovao najmanje 10,6 milijardi dolara bespovratnih sredstava iz 24 zemlje i Evropske unije koje su na sličan način zahtijevale od primatelja da angažuju firme, neprofitne organizacije ili javne agencije iz određenih zemalja – obično donatora – da obave posao ili osiguraju materijale.

Nuđenje klimatskih zajmova po tržišnim stopama ili uslovljavanje finansiranja angažovanjem određenih kompanija znači da se novac namenjen zemljama u razvoju vraća bogatim.

„Iz perspektive pravde, to je prosto za osudu“, rekla je Lijan Šalatek, pomoćnica direktora vašingtonskog ogranka Fondacije Hajnrih-Bol, nemačkog istraživačkog centra koji promoviše politiku zaštite životne sredine.

Analitičari kažu da su grantovi koji zahtijevaju od primalaca da angažuju dobavljače iz bogatih zemalja manje štetni od kredita sa takvim uslovima jer ne zahtjevaju otplatu. Ponekad su, rekli su, aranžmani čak i neophodni – kada zemljama primateljima nedostaje stručnost da pruže uslugu. Ali u drugim slučajevima, oni koriste privredi donatora i opet na račun zemalja u razvoju. To podriva cilj da se pomogne ranjivim nacijama da razviju otpornost i tehnologiju za suočavanje sa klimatskim promjenama, kažu izvori za klimu i finansije.

„Pružanje klimatskih finansija ne bi trebalo da bude poslovna prilika“, rekla je Šalatek. Trebalo bi da „služi potrebama i prioritetima zemalja u razvoju primalaca“.

Mnogi uslovni zajmovi i grantovi koje je Rojters pregledao uračunati su u obećanje razvijenih zemalja da će slati 100 milijardi dolara godišnje do 2020. godine siromašnijim zemljama koje su neproporcionalno oštećene klimatskim promjenama. Prvi put napravljen 2009. godine, obaveza je ponovo potvrđena Pariskim klimatskim sporazumom iz 2015. godine. Otprilike 353 milijarde dolara plaćeno je od 2015. do 2020. godine. Taj iznos je uključivao 189 milijardi dolara direktnih plaćanja između zemalja, što je bilo u fokusu analize Rojtersa.

Više od polovine tog direktnog finansiranja – oko 54% ​​– došlo je u obliku zajmova, a ne grantova, što je činjenica koja uznemiruje neke predstavnike zaduženih zemalja u razvoju, kao što je Ekvador. Kažu da ne bi trebalo da se više zadužuju da bi riješili probleme koje je u velikoj mjeri prouzrokovao razvijeni svijet.

Zemlje „globalnog juga doživljavaju novi talas duga uzrokovan klimatskim finansiranjem“, rekao je Andres Mogro, bivši nacionalni direktor Ekvadora za prilagođavanje klimatskim promjenama.

Istovremeno, kaže nekoliko analitičara, bogate zemlje precjenjuju svoje doprinose obećanju od 100 milijardi dolara, jer se dio njihovih klimatskih finansija vraća kući kroz otplate kredita, kamate i ugovore o radu.

„Koristi za zemlje donatore neproporcionalno zasjenjuju primarni cilj podrške klimatskim akcijama u zemljama u razvoju“, rekla je Ritu Bharadvaj, glavni istraživač upravljanja klimom i finansija u Međunarodnom institutu za životnu sredinu i razvoj, britanskom istraživačkom centru za politiku.

Bogate nacije brane svoje finansiranje klimatskih promjena

Predstavnici glavnih agencija koje upravljaju finansiranjem klimatskih promjena za Japan, Njemačku, Francusku i Sjedinjene Države, četiri zemlje koje prijavljuju najviše takvih sredstava UN-u, rekli su da uzimaju u obzir iznos duga koji zemlja već ima kada odlučuju hoće li ponuditi kredite ili donaciju. Rekli su da daju prednost bespovratnim sredstvima najsiromašnijim zemljama.

Oko 83% klimatskih sredstava za zemlje s najnižim prihodima bilo je u obliku bespovratnih sredstava, pokazalo je Reutersovo istraživanje. Ali te su zemlje također primile, u prosjeku, manje od upola manje klimatskih sredstava od zemalja s višim dohotkom koje su uglavnom primale kredite.

“Kombinacija kredita i bespovratnih sredstava osigurava da se javna donatorska sredstva mogu usmjeriti u zemlje kojima su najpotrebnija, dok ekonomski jače zemlje mogu imati koristi od uslova kredita koji su bolji od tržišnih”, rekla je Heike Henn, direktorica za klimu, energiju i okoliš u njemačkom Saveznom ministarstvu za ekonomsku saradnju i razvoj. Njemačka je doprinijela 45 milijardi dolara u finansiranju klimatskih promjena, od čega je 52% pozajmljeno.

Francuska razvojna agencija (AFD) nudi zemljama u razvoju niske kamatne stope koje bi inače bile dostupne samo najbogatijim zemljama na otvorenom tržištu, rekla je Atika Ben Maid, zamjenica voditelja Odjela za klimu i prirodu AFD-a. Oko 90% francuskog doprinosa od 28 milijardi dolara došlo je u obliku kredita.

Portparol američkog Stejt departmenta rekao je da su zajmovi “prikladni i isplativi” za projekte koji donose prihod. Grantovi obično idu na druge vrste projekata u „zajednicama sa niskim prihodima i klimatski ugroženim zajednicama“. Sjedinjene Države su obezbijedile 9,5 milijardi dolara finansiranja za klimu, od čega su 31% krediti.

„Takođe treba naglasiti da odredbe Pariskog sporazuma o finansiranju klime nisu zasnovane na ‘popravljanju štete’ za štetu uzrokovanu istorijskim emisijama”, rekao je portparol, upitan da li je prikupljanje kamata po tržišnim stopama i drugih finansijskih nagrada u suprotnosti sa duhom programa finansiranja klime.

Pariski sporazum ne navodi direktno da razvijene zemlje treba da poprave sve zbog istorijskih emisija. On se poziva na principe „klimatske pravde“ i „jednakosti“ i napominje „zajedničke, ali diferencirane odgovornosti i sposobnosti“ zemalja da se bore sa klimatskim promjenama. To jasno pokazuje da se od razvijenih zemalja očekuje da obezbijede finansiranje za klimu.

Mnogi tumače taj jezik kao da bogate nacije imaju odgovornost da pomognu u rješavanju problema povezanih sa klimom u čijem stvaranju su imali veliku ulogu, rekla je Rejčel Kajt, profesorka klimatske politike Univerziteta Oksford, koja je bila specijalni izaslanik Svjetske banke za klimatske promjene 2014. i 2015. .

Ali dogovor je bio kratak u pojedinostima. U obećanju se navodi da bi nacije trebalo da mobilišu finansiranje za klimu iz „širokog spektra izvora, instrumenata i kanala“. Nije definisano da li grantovi treba da budu prioritet u odnosu na kredite. Niti je to zabranilo bogatim nacijama da nameću sebi povoljne uslove.

„To je kao da zapalite zgradu, a zatim prodate aparate za gašenje požara napolju“, rekao je o toj praksi Mogro iz Ekvadora, koji je takođe bio pregovarač o klimi za blok G77 zemalja u razvoju i Kine.

Velike potrebe, ograničeno finansiranje

Rojters i Big Local Nevs pregledali su 44.539 zapisa o doprinosima za finansiranje klime prijavljenih Okvirnoj konvenciji UN o klimatskim promjenama (UNFCCC), entitetu zaduženom za praćenje obećanja. Doprinosi, iz 34 zemlje i Evropske unije, obuhvatali su period od 2015. do 2020. godine, posljednju godinu za koju su dostupni podaci.

UNFCCC ne zahtijeva od zemalja da prijave ključne detalje svog finansiranja. Tako su novinari takođe pregledali 133.568 zapisa koje je prikupila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) kako bi identifikovali uslove zapošljavanja koji su povezani sa finansiranjem vezanim za klimu u istom periodu.

Pregled je potvrdio da su razvijene zemlje uračunale određenu uslovnu pomoć u svoje obaveze za finansiranje klime u iznosu od 100 milijardi dolara. Pošto u zapisima UNFCCC-a nedostaju detalji, Rojters nije mogao da utvrdi da li je sva takva pomoć uračunata.

Da bi bolje razumjeli obrasce finansiranja koje otkrivaju podaci, novinari su konsultovali 38 analitičara i naučnika koji se bave finansiranjem klime i razvoja, klimatskim aktivistima, bivšim i sadašnjim klimatskim zvaničnicima i pregovaračima za zemlje u razvoju, i predstavnicima razvojnih agencija za bogate nacije.

Reutersovi nalazi dolaze dok zemlje pokušavaju da pregovaraju o novom, većem cilju finansiranja klimatskih promjena do kraja godine. UN su procijenile da je potrebno najmanje 2,4 biliona dolara godišnje da bi se ispunili ciljevi Pariskog sporazuma o klimi, koji je uključio i zadržavanje projsečne globalne temperature od porasta za više od 2 stepena Celzijusa (3,6 stepeni Farenhajta) u odnosu na predindustrijske nivoe.

Nedavna potrošnja blijedi u poređenju. Bogate zemlje su vjerovatno ispunile godišnji cilj od 100 milijardi dolara po prvi put 2022. kroz direktne doprinose od zemlje do zemlje, kao i multilateralno finansiranje od razvojnih banaka i klimatskih fondova. OECD procjenjuje da su bogate zemlje uložile najmanje 164 milijarde dolara na obećanje o klimatskim finansiranjima preko multilateralnih institucija – oko 80% toga je dato na zajam – između 2015. i 2020. godine, pored direktnih doprinosa zemalja.

Rojters nije mogao da utvrdi procenat tih kredita koji su nosili tržišne kamatne stope ili uslove zapošljavanja, zbog neujednačenog izvještavanja multilateralnih grupa.

Najmanje 3 milijarde dolara direktne potrošnje otišlo je na projekte koji su malo pomogli zemljama da smanje emisije ili da se zaštite od štetnosti klimatskih promjena, pokazalo je istraživanje Rojtersa iz juna 2023. Velike sume su otišle u fabrike uglja, hotele, prodavnice čokolade i druge projekte koji su malo ili nimalo povezani sa klimatskim inicijativama.

Rupa koja se produbljuje

Jako zadužene zemlje suočavaju se sa začaranim krugom: otplate dugova ograničavaju njihovu sposobnost ulaganja u klimatska rješenja, dok ekstremni vremenski uslovi uzrokuju ozbiljne ekonomske gubitke, često ih tjerajući na dodatno zaduživanje. Izvještaj Razvojnog programa Ujedinjenih nacija za 2022. pokazalo je da se više od polovine od 54 najteže zadužene zemlje u razvoju, također svrstavaju među najosjetljivije na učinke klimatskih promjena.

Međutim, sa iznosom finansiranja za klimatske projekte još uvek daleko od potrebnog, neki analitičari tvrde da krediti treba da budu dio jednačine za finansiranje klime.

Predstavnici razvojne pomoći iz SAD, Japana, Francuske, Njemačke i Evropske komisije kažu da im zajmovi omogućavaju da usmjere mnogo više novca u značajne projekte nego što bi mogli da se oslanjaju samo na grantove.

U intervjuima za Rojters, osam predstavnika koji su radili na klimatskim pitanjima u zemljama u razvoju reklo je da smatraju da su zajmovi neophodni za finansiranje ambicioznih projekata s obzirom na ograničena sredstva koja su bogate nacije izdvojile za finansiranje klime. Ali oni su rekli da bi buduća obećanja trebalo da zahtijevaju da bogate zemlje i multilateralne institucije budu transparentnije u vezi sa uslovima pozajmljivanja i da ponude neke zaštite protiv kredita koji stvaraju zagušljiv dug.

„Način na koji međunarodni finansijski sistem funkcioniše u ovom trenutku je da kopa još dublje rupe“, rekao je Kajt, bivši izaslanik Svjetske banke za klimu koji je nedavno savjetovao Britaniju u pregovorima o klimi. „Moramo da kažemo: ’ne, nema više kopanja, mi ćemo popuniti rupu i podići vas’.

Foto: El Universo

‘Loši krediti’

Ponavljajući višegodišnje molbe zemalja u razvoju, izvršni sekretar UNFCCC-a Simon Stiell je javno pozvao bogate zemlje da ponude takozvane povlaštene kredite, sa veoma niskim kamatnim stopama i dugim periodima otplate. To ih čini jeftinijim od onih koji se prodaju na otvorenom tržištu. UNFCCC i OECD nisu imali komentar na ovaj izveštaj. UNFCCC je umesto toga uputio Rojtersove novinare na Stiellove prethodne primjedbe.

Oko 18 odsto klimatskih zkredita od bogatih zemalja, ili 18 milijardi dolara, nije bilo povlašćeno, pokazuju izvještaji UN-a od 2015. do 2020., uključujući više od polovine zajmova koje su prijavile Sjedinjene Države i Španija. Ovi iznosi su vjerovatno potcenjeni, s obzirom na to da je dobrovoljno da bogate zemlje izvještavaju UN da li su njihovi zajmovi bili povlašćeni.

Francuska je 2017. dala bespovoljni zajam od 118,6 miliona dolara ekvadorskom lučkom gradu Gvajakilu za izgradnju žičare. Zajam, koji je Francuska računala kao dio svog obećanja za finansiranje klimatskih promjena, pokazuje kako globalni program može da stvori skup dug u zemljama u razvoju u zamjenu za malo ekoloških dobitaka, dok zemlje kreditiranja imaju koristi.

Nazvane „Aerovia“, tramvaji su bile naplaćene kao klimatski prihvatljiva alternativa zagušenim mostovima koji povezuju industrijski Gvajakil sa susjednim gradom u kojem žive radnici. Četiri godine nakon inauguracije, Aerovia je prevozila oko 8.300 putnika dnevno. To je bila jedna petina putnika predviđenog u ranim planskim dokumentima – što je rezultiralo nižim prihodima od očekivanog i koristi za životnu sredinu.

Dug od ovog kredita pridodao je proračunskom deficitu Guayaquila od 124 miliona dolara. Očekuje se da će Guayaquil platiti 5,88% kamata, prema prvim planskim dokumentima. Predviđalo se da će Francuska zaraditi 76 miliona dolara na kamatama tokom 20-godišnjeg razdoblja otplate. Ta bi kamata bila neuobičajeno visoka za zajam povezan s klimom, rekli su financijski analitičari. OECD-ova analiza koncesijskih kredita iz 12 razvijenih zemalja i Evropske unije iz 2023. pokazala je da su ponudili prosječnu kamatnu stopu od 0,7% u 2020. Guayaquil i Francuska odbili su otkriti kamatnu stopu konačnog ugovora o kreditu za tramvaj.

“Ovo je klasičan primjer gdje će loš kredit, koji je dan zemlji u ruhu klimatskih finansija, stvoriti daljnji financijski stres”, rekao je Bharadwaj, klimatski istraživač s Međunarodnog instituta za okoliš i razvoj.

Ugovor o zajmu nije zahtijevao da Guayaquil angažuje francusku firmu. Ipak, posao izgradnje tramvaja dobila je francuska prijevoznička firma Poma, zajedno s panamskom firmom SOFRATESA, čiji je osnivač francuski državljanin. Firme također upravljaju tramvajem, tako da opština ne prikuplja prihode od putničkih karata kako bi pomogla otplatu kredita. Niti jedna firma nije odgovorila na upite Reutersa.

Gotovo sve komponente Aerovie – uključujući njezine kabine, električne upravljačke ploče i kablove – proizvedene su u Francuskoj i Švicarskoj, a zatim otpremljene u Guayaquil, prema prezentaciji slajdova koju je pripremila lokalna vlada prije pokretanja tramvaja.

Za Euana Ritchieja, višeg savjetnika za politiku u Development Initiatives, međunarodnoj političkoj organizaciji, projekat je predstavljao „prenos bogatstva iz Ekvadora u Francusku“.

Osporavajući tu tvrdnju, portparol francuske razvojne agencije rekao je da tramvaj pripada gradu i da je agencija procijenila rizik od finansijskog stresa prije nego što je odobrila kredit. Vazdušna pruga je već rezultirala „značajnim smanjenjem gasova staklene bašte“, uprkos malom broju putnika, rekao je portparol, koji nije dao nikakve procjene. Portparol je rekao da agencija ne učestvuje u izboru izvođača radova.

Ipak, francuska razvojna agencija je trubila o uspjesima francuskih kompanija u sklapanju takvih ugovora. Godišnji izvještaj agencije za 2022. kaže da je više od 71 odsto njenih projekata te godine uključivalo „najmanje jednog francuskog ekonomskog aktera“, što im je donijelo 2 milijarde evra „ekonomske koristi“. Portparol je odbio da pruži procjene o tome kako francuski dobavljači imaju koristi od finansiranja vezanog za klimu. Francuske kompanije često dobijaju ponude jer imaju „duboko znanje i lokalno prisustvo“ u regionima u koje AFD šalje značajnu pomoć, rekao je portparol, dodajući da to „ni na koji način ne favorizuje bilo koji entitet na osnovu njihove nacionalnosti“.

Nevidljivo uslovljavanje

Skoro 32% svih japanskih klimatskih kredita zahtijevalo je od zajmoprimaca da iskoriste bar dio novca za angažovanje japanskih kompanija, pokazuju zapisi OECD-a. Ti zajmovi su vratili najmanje 10,8 milijardi dolara japanskoj ekonomiji, navodi Rojtersov pregled.

Zahtejvi za kredit su pomogli Sumitomo Corp i Japan Transport Engineering Co da dobiju tri ugovora vrijedna više od 1,3 milijarde dolara za isporuku 648 vagona za elektrificirane projekte željeznice i metroa na Filipinima. Sumitomo sestrinska kompanija, Sumitomo Mitsui Construction Co, dobila je dva ugovora vrijedna više od milijardu dolara za izgradnju proširenja željezničke stanice.

Portparol Sumitomo Corp-a je rekao da, iako zajmovi zahtijevaju da glavni izvođač bude Japanac, nisu zahtjevali korišćenje japanskih podizvođača. Portparol nije odgovorio na pitanje da li je kompanija koristila lokalne podizvođače za projekat filipinske željeznice.

Japan Transport Engineering Co nije odgovorio na pitanja.

Pomoć u uslovima zapošljavanja oduzima lokalnim kompanijama poslovne mogućnosti i eliminiše šanse zemljama u razvoju da steknu ekspertizu u oblasti održivih tehnologija, rekla je Erika Lenon, viši advokat u Centru za međunarodno pravo životne sredine. Jedanaest izvora je reklo da su zahtjevi u suprotnosti sa klauzulama Pariskog sporazuma koje pozivaju strane da daju prioritet „transferu tehnologije i izgradnji kapaciteta“ za zemlje u razvoju.

Na pitanje Rojtersa o uslovnim kredita Japana, Kijofumi Takašima, portparol Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), rekao je da oni imaju veoma povoljne uslove za zajmoprimce i obično uključuju lokalne konsultante, izvođače i radnike. Japanski konsultanti i izvođači ulažu “potpune napore da prenesu tehnologiju i vještinu” na lokalne aktere, rekao je on.

Politika JICA tokom perioda koji je Rojters pregledao zahtijevala je da ova vrsta kredita nosi kamatu od 0,1% i period otplate od 40 godina.

Uslovna pomoć može imati dodatne troškove jer primaoci ne mogu da razmotre jeftinije izvođače. OECD je 2001. preporučio zaustavljanje takvih zahtjeva, pozivajući se na sopstvenu studiju iz 1991. koja je otkrila da oni mogu povećati troškove za zemlje primaoce do 30%.

Saori Katada, stručnjak za spoljnu politiku Japana na Univerzitetu Južne Kalifornije, citirao je akademsko istraživanje koje je pokazalo da japanske kompanije obično naplaćuju više od svojih kolega iz susjednih zemalja, poput Kine, Koreje ili Tajvana.

„Možda je dobrog kvaliteta, ali je uvijek veoma skupo“, rekla je Katada.

Druge zemlje često nameću slične uslove za zapošljavanje na grantove. Novinari su otkrili da 18% svih grantova vezanih za klimu prijavljenih OECD-u između 2015. i 2020. ima takve uslove za sav ili dio granta.

Evropska unija je dodijelila 4 milijarde dolara grantova koji su od primalaca zahtijevali da angažuju kompanije ili agencije iz određenih zemalja. Sjedinjene Države su prijavile 3 milijarde dolara, a Njemačka 2,7 milijardi dolara u grantovima sa sličnim obavezama.

Portparol njemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj rekao je da njihovi grantovi ne zahtijevaju angažovanje njemačkih kompanija i da ne postoji politika favorizovanja domaćih dobavljača. Međutim, često zahtijevaju od zemalja primaoca da plate njemačkoj agenciji za međunarodni razvoj, GIZ, za konsultantske i druge tehničke usluge, rekao je portparol.

Skoro sva pomoć Evropske unije od 2021. je bila bez takvih uslova za zapošljavanje, rekao je portparol EU.

Sva pomoć, bez obzira na to ko dobije ugovore za obavljanje posla, koristi zemljama primaocima, rekao je portparol američkog Stejt departmenta. Portparol je osporio ideju da su SAD nametnule uslove granta koji su vratili 3 milijarde dolara u sopstvenu ekonomiju. Pomoć je možda zahtijevala angažovanje kompanija ili agencija iz drugih zemalja – ne samo iz SAD – rekao je portparol, koji nije ponudio nikakve konkretne primjere.

Podaci OECD-a navode američke kompanije, neprofitne ili vladine agencije kao glavne subjekte koji primaju novac od najmanje 80% američkih uslovnih grantova za klimu, u ukupnom iznosu od 2,4 milijarde dolara.

Ovo je „dio iste priče o finansiranju koje ide u pogrešnom pravcu“, rekao je Kajt.

Izvor: Reuters

Prevod: Impuls

Povezane vijesti

Bernska konvencija: Zemlje zapadnog Balkana da predlože nova zaštićena, prirodna Emerald područja

Foto: Impuls Zemlje zapadnog Balkana treba da predlože nova zaštićena prirodna područja, takozvana Emerald područja. Ovo je jedna od odluka Konvencije Savjeta Evrope o očuvanju europske...

Izvještaj UN-a: Tri četvrtine kopna na Zemlji trajno isušeno za samo trideset godina

Foto: Impuls Čak i dok su se dramatične katastrofe povezane s vodom, poput poplava i oluja, pojačale u nekim dijelovima svijeta, više od tri četvrtine...

Popular Articles