Četvrtak, 25 Juna, 2026

Otvara se najviša zgrada u Africi, dizajnirale su je žene

Najviša zgrada u Africi izgrađena je u Sandtonu, finansijskom centru u Johannesburgu, a bit će otvorena ove godine.

Zgrada pod nazivom Leonardo ima 55 spratova i visoka je 227 metara. Leonardo je time za 4,6 metara viši u odnosu na prethodnog rekordera Chartlon Centre koji je dominirao u Johannesburgu od 1972. godine.

Južnoafrička kompanija Co-Arc International Architects je bila zadužena za dizajn, a zgrada Leonardo je mješavina poslovnih prostora, ureda, apartmana i hotelskih soba. Arhitekti su odlučili da koriste tanke panele superčvrstog materijala Dektona za fasadu zgrade.

Žena je predvodila tim od 11 članova od kojih su devet bile arhitektice. Od ukupnog broja registrovanih arhitekata u Južnoafričkoj Republici samo 21 posto su žene.

191003082.2 mn

Projekt gradnje je od novembra 2017. godine nadgledala Malika Walele (27), koja je bila u kontaktu s gotovo 2.000 radnika, većinom muškaraca. Otkrila je da je bilo problema povezanih sa seksizmom, ali smatra da je pomogla da ljudi pobijede predrasude.

“Morala sam naporno raditi kako bih se dokazala. Potreban je karakter, morala sam napraviti koran naprijed i govoriti, uvjeriti se da su me muškarci čuli”, kazala je Walele, prenosi Klix.

Biznis.ba

Povezane vijesti

Zašto se žene u BiH i dalje boje imovine na svoje ime

Foto: Damjana Vidicheska Žene u BiH imovinu često prepuštaju braći ili drugim članovima porodice, čak i kada su u lošijoj finansijskoj situaciji. Piše: Aida Đugum U Bosni...

Jedina država na svijetu nazvana po ženi

  Na planeti Zemlji postoji samo jedna suverena država koja je dobila ime po ženi. Ta žena je Sveta Lucija iz Sirakuze, sicilijanska hrišćanska mučenica s...

Popular Articles