Subota, 21 Decembra, 2024

Jeste li čuli za Fingalovu pećinu?

Pogled na pećinu izvana (FOTO: walkdailypost.com) 

Ako bismo sastavljali top listu najimpresivnijih speleoloških objekata u svijetu, Fingalova pećina zasigurno bi se našla među prvih deset. Navedena se nalazi na nenaseljenom otoku Staffi, a u sklopu arhipelaga Unutarnjih Hebrida koji pripadaju Škotskoj.

Neobičnom izgledu pećine ponajviše doprinose nakupine šesterokutnih stupova građenih od bazalta, nastalih tijekom paleocena, kad je hlađenjem lava počela pucati, stvarajući prvo četverokutne blokove, a potom i šesterokutne oblike, koje je more potom dalje erodiralo kroz proces abrazije. Slične geološke oblike moguće je pronaći i na području Sjeverne Irske, baš kao i na obližnjoj Ulvi.

fingalova pecina

Ne, ovo nije ulaz u Erebor, nego unutrašnjost Fingalove pećine (FOTO: World of Travel)

Ipak, valja reći kako je pećina postala poznata ponajprije zbog svoje iznimne akustike, čemu doprinosi kombinacija polukružnog svoda špilje i huka obližnjih valova, što ostavlja dojam svojevrsne prirodne katedrale. Štoviše, njeno ime na škotskom gaelskom jeziku glasi An Uaimh Bhinn, što u prijevodu znači “raspjevana pećina”.

svod fingalove pecine

Svod Fingalove pećine (FOTO: Nickelarse.com)

Ime je dobila po istoimenom junaku iz epskih pjesama škotskog barda Jamesa Macphersona, koji je djelovao u 18. stoljeću, a čiji je opus obilježen pjesmama za koje je tvrdio kako se baziraju na pjesmama drevnog škotskog pjesnika Ossiana, koje je on navodno pronašao. Sama špilja se svojedobno nalazila na području kojim je upravljao klan MacQuarrie, a s ostatkom svijeta ju je upoznao engleski prirodoslovac Joseph Banks davne 1772. godine.

Budući da pećinu krasi veliki ulaz u koji prodire more, nije ju uvijek moguće posjetiti. Ipak, obično je dostupna za razgledavanje od travnja do rujna, kada vremenski uvjeti dopuštaju spuštanje niz prirodno stvorene stepenice od bazalta. Po ulasku u pećinu posjetitelji mogu uživati u pogledu na susjedni otok Ionu.

fingal setnica 1200x533

Šetnica u pećini (FOTO: Pintrest, BeautifulPlacesToVisit.com)

Znanost

Povezane vijesti

Otkrivena do sada najdublja jama na Čvrsnici

Foto: Speleološko društvo Mijatovi Dvori

U okviru petodnevne međunarodne speleološko i naučno-istraživačke ekspediciju u organizaciji Speleološkog društva „Mijatovi dvori“, istraženo je 13 i pronađeno više od 30 novih speleoloških objekata na planini Čvrsnici.

Hoćemo li biti dobri preci? Odgovor se skriva u podzemlju

Foto: Joshua Sortino/Unsplash

Čovjek je uvijek u podzemlje zakopavao što želi očuvati na duge staze, ali zakopavajući nuklearni otpad postavlja se pitanje hoćemo li biti dobri preci kao što su nama bili naši, ključna je misao knjige „Podzemlje“ autora Roberta Macfarlane.

Popular Articles