Sunday, November 24, 2024

Opskurna gljiva pokazuje znakove rudimentarne inteligencije

Foto: Wikipedia

Tim istraživača u Japanu došao je do sjajnog otkrića dok je proučavao opskurnu gljivu nazvanu Phanerochaete velutina: ona ne samo da može prepoznati oblike, već čak može i prenijeti informacije o svojoj okolini kroz cijelu svoju gljivičnu mrežu.

“Iznenadili biste se koliko su gljive sposobne”, rekao je profesor šumske ekologije Univerziteta Tohoku Yu Fukasawa u izjavi. “Oni imaju sjećanja, uče i mogu donositi odluke. Iskreno govoreći, razlike u načinu na koji rješavaju probleme u poređenju s ljudima su nevjerojatne.”

U nizu eksperimenata detaljno opisanih u radu objavljenom u časopisu Fungal Ecology, Fukasawa i njegovi kolege rasporedili su male drvene blokove u različite oblike i omogućili mreži micelija P. velutina — koji se obično hrani stablima breskve i nektarine — da ode u grad na njima.

Ono što su otkrili bilo je zapanjujuće: čini se da micelij donosi odluke ovisno o rasporedu blokova, umjesto da se jednostavno širi iz središnje tačke – što ukazuje na rudimentarni nivo inteligencije, kažu istraživači.

Prepoznavanje oblika

Na primjer, kada su blokovi bili raspoređeni u unakrsnom uzoraku, micelij je prepoznao najudaljenije blokove i činilo se da prenosi raspored nazad ostatku mreže.

A kad su blokovi postavljeni u krug, micelij se nije potrudio ući u središte, što sugeriše da je shvatio da se tamo ne nalaze blokovi.

“Ova otkrića sugerišu da micelij gljiva može ‘prepoznati’ razliku u prostornom rasporedu drvenih blokova kao dio njihove aktivnosti truljenja drva”, napisali su istraživači u svom radu.

170 do fungi recognize shapes fig1

Mreže gljivičnih micelija koje povezuju drvene blokove raspoređene u obliku kruga (lijevo) i krsta (desno). ©Iu Fukasava et al.

Istraživači se nadaju da bi njihova otkrića mogla dovesti do napretka u raznim poljima, od proučavanja drugih mikroskopskih organizama poput sluzavih plijesni koji su na sličan način pokazali osnovne nivoe inteligencije do bioloških računala koja pokreću organoidne kulture mozga.

„Funkcionalni značaj gljivične micelije može pružiti uvid u proučavanje primitivne inteligencije organizama bez mozga, razumijevanje njenih ekoloških uticaja i razvoj kompjutera zasnovanih na biologiji“, dodaju oni.

 Impuls

 

Povezane vijesti

Kako samo jedan atom može promijeniti boju perja papagaja

  Ptice su među najživopisnijim stvorenjim životinjskog carstva. Skoro sve ptice sa jarko crvenim, narandžastim i žutim perjem ili kljunovima imaju grupu pigmenata zvanih karotenoidi...

Žabe izložene radijaciji u Černobilu ne pokazuju znake ubrzanog starenja ni povećanog stresa

Foto: Robert Zunikoff/ Unsplash

Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilu nisu utjecali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje.

Popular Articles