Milioni sitnih predmeta u orbiti oko Zemlje mogli bi jednog dana da prouzrokuju katastrofalan sudar u svemiru.
Evropska svemirska agencija svesna je ove potencijalne opasnosti, čija bi posledica mogla da bude jednaka ‘eksploziji granate’, a zbog smeća bi određene oblasti oko Zemlje mogla da postanu suviše opasna za letove i ljude.
Skoro 5.000 lansiranja u proteklih 60 godina rezultiralo je milionima predmeta u Zemljinoj orbiti. Ipak, izuzetno mali deo predstavljaju funkcionalne letelice, dok 94 odsto materije ne služi ničemu.
Strahuje se da bi 64 odsto predmeta koji se rutinski prate jednog dana moglo da prouzrokuje katastrofe za ljude ili tehnologiju koja se nalazi u orbiti.
“Ovo ne može da se poredi sa pucnjem iz pištolja. Energija u čestici prečnika 1 cm, koja bi pogodila satelit pri toj brzini, jednaka je eksploziji granate”, rekao je Holdžer Kreg iz ESA-e.
Kreg dodaje da ti sudari uzrokuju stvaranje novih fragmenata koji su potencijalni kandidati za nove sudare.
Brojni naučnici će se sledeće nedelje okupiti u Nemačkoj kako bi raspravljali o taktikama za izbegavanje otpada, ali i o novim konceptima za uklanjanje smeća.
Najveći strah naučnika je da će se susresti s kaskadnim događajem u kojem će jedan sudar stvoriti niz, nešto slično onome što je publika videla u filmu Gravitacija. Dok je to u filmu bio trenutni događaj, u stvarnosti bi taj ceo niz trajao mnogo duže, piše Daily Mail.
https://www.youtube.com/watch?v=eYVsVRgiS0w
(b92)