Subota, 21 Decembra, 2024

Gojko Berić: Deset godina “briselske faze” je potrošeno na njenu opstrukciju, a Inzko je postao personifikacija neuspjeha međunarodne zajednice u BiH

Ima u dejtonskom Ustavu BiH i dosta toga što je upisano u korist čovjeka, ali su nacionalističke vlasti sve to izbrisale i pogazile. Niko za to nije odgovarao. Visoki predstavnik, zadužen za provođenje Mirovnog sporazuma – šuti

Reći da etnonacionalisti i njihov saputnički kler nikada neće integrisati ovu razvaljenu zemlju, ne predstavlja nikakvu političku smjelost. Da su htjeli, učinili bi to za proteklih dvadeset i kusur godina. Nekako su se složili da je Evropska unija luka spasa za sve nas, ali uz značajne razlike oko toga kako i kojim putem tamo ići. Jedni misle da je u Evropu najbolje ići preko Rusije, a drugi preko Turske, što je velika zabluda. Politika naših vladajućih oligarhija je svađalačka i u suštini antidržavna, bez obzira na boju dresa koji nose.

Obično staloženi Vjekoslav Bevanda, državni ministar finansija, nedavno je izjavio da je “zastrašujuće s koliko mržnje predstavnici najbrojnijeg naroda u BiH provode antihrvatsku histeriju”, dodavši: “Mržnja koja izvire iz ostrašćenih nastupa je ogledalo u kojem se jasno vidi stanje umova, teška besperspektivnost, odsustvo poštovanja i nepostojanje kapaciteta za dogovor”. Ako se, dakle, ljudi koji vode ovu zemlju međusobno mrze po matrici etničke i stranačke pripadnosti, onda to više nije politika, onda je to kraj svake priče.

Frustriran političkom slikom zemlje u koju je nedavno došao, novi ambasador Velike Britanije u BiH Matthew Field je na Twitteru uputio oštru poruku ovdašnjim političarima: “Otkada sam došao u BiH, pratim političare kako ukrug ponovo pišu historiju, preispituju Ustav, stvaraju prepreke, političke podjele, žale se zbog represije, izvrću činjenice, slave ratne zločince…” Koliko se sjećam, u proteklih dvadeset i više godina, koliko u Sarajevu postoji OHR, naši politički lideri nikada nisu bili tako oštro i decidirano ukoreni od visokog predstavnika.

Neko će reći da se ambasador Field pretjerano umiješao u tuđe poslove, ali treba imati u vidu da je neproglašeni, ali dostignuti politički bankrot Bosne i Hercegovine zajednička stvar domaćih elita i međunarodne zajednice, njene konfuzije, neodlučnosti i pasivnosti. OHR je postao jedina zajednička meta u koju Dodik, Izetbegović i Čović odapinju svoje strijele. Dodik je frustriran samim postojanjem institucije visokog predstavnika, Izetbegović njenim mlakim reakcijama na srpski separatizam, a Čović nedostatkom sluha međunarodnih faktora za tzv. hrvatsko pitanje.

Međunarodna zajednica odgovornost za stanje u zemlji obično dijeli na ravne dijelove, što je za pomenutu lidersku trojku neprihvatljivo, jer svako od njih vidi glavnog krivca u onom drugom, odnosno trećem. U očima ovdašnje javnosti visoki predstavnik je, pojednostavljeno rečeno, diplomata koji u Sarajevu živi kraljevski i ne miješa se mnogo u svoj posao.

Ali, ne treba gubiti iz vida da je i visoki predstavnik smjenjiv i obavezan da se striktno drži uputstava koje mu daju njegovi nalogodavci. Na kraju krajeva, i visoki predstavnici su ljudi, ponekad nezamislivo različiti, kao što je to bio slučaj sa nedavno preminulim Paddyjem Ashdownom i aktuelnim, sedmim po redu šefom OHR-a, Valentinom Inzkom. Valjda su zato i njihove lične sudbine tako različite. Irske krvi oficir britanske Kraljevske ratne mornarice, koji je kao komandos ratovao u jugoistočnoj Aziji, potom političar i diplomata, populista koji nije mario za konvencionalnosti, Ashdown je svoj mandat trošio u stilu svog militarnog backgrounda, listom je smjenjivao domaće političare i donosio razne obavezujuće odluke. Koristeći bonske ovlasti, potrošio je mnogo municije, a pogodio malo ciljeva.

“Bilo je teško i mukotrpno u lijepoj zemlji Bosni”, rekao je odlazeći. Do kraja života je brinuo o sudbini ove zemlje, pa je u Sarajevu ožaljen kao njen veliki prijatelj, novine su o njemu pisale u superlativima, pala je i ideja da jedna ulica u glavnom gradu dobije njegovo ime. Međutim, Dodik ga je i mrtvog nastavio vrijeđati najpogrdnijim izrazima, optužujući ga da je Republici Srpskoj oteo niz nadležnosti i prenio ih na državu.

Valentin Inzko (70) je posve drugačija ličnost. Rođen u Klagenfurtu kao koruški Slovenac, ovaj diplomata od karijere službovao je, između ostalog, u Beogradu, bio je prvi ambasador Austrije u BiH od 1996. do 1999, a potom u Sloveniji. U Sarajevu je dočekan sa velikim simpatijama, kao stari prijatelj koji će pošteno obaviti svoj posao, što je podrazumijevalo da će, gdje god to bude trebalo, popu reći pop, a bobu bob i raditi na jačanju državnih institucija.

Bio je to trenutak kad su vlasnici njegovog mandata odlučili da zamrznu bonske ovlasti i ostave ih samo za izuzetne prilike, trenutak formulisan kao “prelazak iz dejtonske u briselsku fazu”. Ta uloga je odgovarala Inzkovoj blagoj i tihoj prirodi, ali je uskoro postala iritirajuća. Njegova odluka da rehabilituje političare koje je Ashdown smijenio, izazvala je razočarenje u bošnjačkim krugovima. Političke turbulencije u BiH postaju sve veće, sa nepredvidivim ishodom, a Valentin Inzko se sve više doživljava kao onaj čaršijski ziheraš koji u silnoj želji da se nikome ne zamjeri, čim ustane, otvori prozor i poviče: Zdravo, čaršijo, na sve četiri strane! Deset godina “briselske faze” je potrošeno na njenu opstrukciju, a Inzko je postao personifikacija neuspjeha međunarodne zajednice u BiH.

Postoji u ovoj priči jedna jako ozbiljna stvar na koju kao da se potpuno zaboravilo. Kao što je poznato, visoki predstavnik je nadležan da tumači i provodi civilni dio Mirovnog sporazuma iz Daytona, što uključuje i Ustav BiH. Osim komplikovane institucionalne ljušture u kojoj su se etnonacionalističke vlasti samozaglavile, ima u tom Ustavu i dosta toga što je upisano u korist čovjeka. U njegovoj preambuli navodi se obavezujuće poštovanje ljudskog dostojanstva, slobode i jednakosti, akcentira se Deklaracija o ljudskim pravima, kao i Deklaracija o pravima pripadnika nacionalnih manjina, obavezuje se uspostava demokratije, pravde i tolerancije. Međutim, država BiH je od svih tih civilizacijskih dostignuća praktično ispražnjena, ona su izbrisana i pogažena. Niko za to nije odgovarao, iako je riječ o flagrantnom kršenju najvažnijih dijelova Mirovnog sporazuma. Visoki predstavnik šuti!

Trinaestog marta navršiće se punih deset godina kako je Valentin Inzko imenovan za visokog predstavnika u BiH. Nedavno je, gostujući na FTV-u, obavijestio veselu javnost da mu je mandat produžen za još dvije godine. “Kući ću ići kad se u Bosni dogodi značajan napredak i kad država počne normalno funkcionisati”, rekao je. Naš stari prijatelj, dakle, i dalje ostaje s nama, kao čuvar plaže u zimskom periodu.

oslobođenje.ba 

Povezane vijesti

Populizam nije vječan

Foto: Max Pixel Populizam će uvijek biti privremeni fenomen jer njegovi recepti ekonomske politike ne funkcionišu. Stranke koje žele da uspiju na dugi rok moraju...

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Popular Articles