Ptice su među najživopisnijim stvorenjim životinjskog carstva. Skoro sve ptice sa jarko crvenim, narandžastim i žutim perjem ili kljunovima imaju grupu pigmenata zvanih karotenoidi koji su zaduženi za nevjerovatno živopisne boje. Životinje ne mogu direktno da proizvode karotenoide, već ih „pribavljaju“ kroz biljke kojima se hrane. Zašto su papagaji izuzetak.
Papagaji su razvili potpuno novi način pravljenja šarenih pigmenata, koji se nazivaju fitakolfulvins. Iako su naučnici već neko vrijeme znali za ove različite pigmente, razumijevanje biohemijske i genetske osnove iza toga kako ih ptice koriste da variraju u boji je manje jasno.
Dvije nedavne odvojene studije o papagajima i zebama pružile...
Komadi plastike manji od 000,1 milimetara ulaze u ljudska tijela i povećavaju neefikasnost mnogih antibiotika, otkrio je evropski tim medicinskih istraživača.
Umjetna inteligencija (AI) troši toliko energije da se očekuje da će podatkovni centri za razvoj te tehnologije u Evropi trebati gotovo tri puta više energije do 2030. godine, pokazala je najnovija studija.
Zadržati fokus postaje sve teži zadatak u doba ekrana i mobilnih telefona, čija nas obavještenja prekidaju u svim poslovima i aktivnostima. Ipak, da li se raspon naše pažnje konstantno i nepovratno smanjuje ili samo treba da napravimo pauzu kako bismo odmorili preopterećene kognitivne resurse?
Arheolozi su u Peruu otkrili odaju s tronom i i detaljno oslikanim zidovima koji ukazuju na to da je društvom naroda Moche prije više od 1.300 godina vjerovatno vladala - žena.
Aplikacija za transkripciju govora koja radi uz pomoć vještačke inteligencije Visper (Whisper) tehnološkog džina OpenAI sklona je da tokom rada dopisuje u tekst i cijele izmišljene rečenice.
Omoriku je 1875. godine, kao novu vrstu za nauku, u zaseoku Đurići u Zaovinama na Tari otkrio Josif Pančić, čuveni botaničar i osnivač Botaničke bašte. Ovo otkriće privuklo je veliku pažnju botaničara toga doba, a i danas se smatra jednim od najznačajnijih botaničkih otkrića u Evropi 19. vijeka, piše rts.
Prilagođena dnevna soba osobe oboljele od multiple skleroze (foto IMAGO/Guido Koppes Photo/IMAGOSTOCK/PEOPLE/PIXSELL)
U časopisu Cell objavljeno je da je troje pacijenata s po život opasnim autoimunim stanjima ušlo u remisiju, povlačenje bolesti, nakon što su tretirani T-stanicama kimernog antigenskog receptora dobivenima iz stanica donatora. To su prvi pacijenti koji su dobili stanice donora, ne vlastite što ukazuje na moguću masovnu proizvodnju tih stanica čime bi terapije znatno pojeftinile