Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Dan oslobođenja Banjaluke – 22.april

Dvadeset i drugog aprila 1945. u Banjaluku ulaze jedinice 10. krajiške udarne divizije, Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije i partizanskih odreda, pošto su okupatorske fašističke jedinice napustile grad i povukle se u pravcu Bosanske Gradiške. Dan oslobođenja Banjaluke.

Autor:  Impuls

Konačnom oslobođenju Banjaluke prethodila su dva napada pripadnika narodnooslobodilačkog pokreta i partizanskih jedinica sa ciljem da se oslobodi grad. Uoči Nove 1944. godine snage Petog korpusa NOVJ izvršile su prvi napad na neprijateljski garnizon u Banjaluci. Drugi napad partizanskih jedinica uslijedio je u drugoj polovini septembra 1944. godine – skoro čitav grad bio je oslobođen, osim tvrđave Kastel i još nekih objekata u gradu odakle su fašističke snage pružale jak otpor. Partizani su se morali povući  pred oklopnim njemačkim jedinicama. Iz grada sa partizanskim jedinicama krenulo i nekoliko hiljada građana, veliki broj omladinaca pristupio partizanskim jedinicama, o čemu je pisao i “Glas”, organ Oblasnog odbora narodno-oslobodiladačkog fronta za Bosansku Krajinu: ”Stotine i stotine omladinaca i omladinki zajedno sa svojim očevima i majkama pošli su sa našim borcima. Ostavili su svoje kuće i svoj dragi grad i pošli u borbu da zajedno sa ostalima rade na što skorijem oslobođenju Banjaluke i čitave naše domovine…”

A kada su aprilu 1941. godine njemačke vojne snage ušle u Banjaluku, počelo se raditi na organizovanju ilegalnog rada i otpora okupatoru. Početkom juna 1941. godine na brdu Šehitluci održano je savjetovanje Oblasnog komiteta KPJ za Bosansku Krajinu i drugih pripadnika NOP-a. Odlučeno je da se podigne ustanak protiv okupatora i domaćih izdajica. Formira se Oblasno vojno rukovodstvo, a pripadnici NOP-a, 29.juna 1941. godine održali sastanak na brdu Starčevica i odlučeno je da jedan broj aktivista ode u sela Bosanske Krajine, a drugi dio da se uključi u formirane partizanske jedinice.

U gradu počinje djelovati ilegalni front, radi se na rasturanju proglasa i letaka – prema sjećanju učesnika i pripadnika antifašističkog pokreta, prikuplja se oružje i samitetski material koji se proslijeđuje formiranim partizanskim jedinicama u okolini grada. Iz grada, prema sjećanjima i svjedočenjima, partizanima je doturano oružje, sanitetski materijal, odjeća, hrana. Njemačke okupatorske vlasti, zajedno sa ustašama, pokušavaju uhapsiti istakunte pripadnike NOP-a u gradu. To im donekle i uspijeva, i pritom, neke od njih ubijaju. Ali, jedan broj ipak uspijeva iz grada izaći na slobodnu teritoriju i priključiti se partizanskim jedinicama. Ovom prilikom treba istaći jednu hrabru i smionu akciju: pripadnici NOP-a 21. maja 1942. godine, organizuju bijeg prvih partizanskih pilota Rudija Čajaveca i Franje Kluza, koji su sa avionima iz vazduhoplovstva NDH-a prebjegli partizanima i sletjeli na aerodrom kod Prijedora, na slobodnu partizansku teritoriju.

DSC06778

Kompletne banjalučke porodice učestovale su u antifašističkoj borbi. Primjera radi, porodica Mažar dala tri naroda heroja – Josipa Šošu, Ivicu i Dragu, dok su iz porodice Pavlić u antifašističkoj borbi poginula tri člana, takođe braća – Stjepan, Dane i Nikica, porodica Odić. Hroničari su zabilježili da su pojedina banjalučka naselja bila jaka uporišta antifašističke borbe. Tako su naselje Peti kvart – Mejdan okupatorske vlasti u svojim dokumentima vodili kao “crveni kvart”. Prošetate li ovim naseljem nailazite, između ostalog, na spomen ploče posvećene porodicama Delić, Kapor, Maglajlić,Bukić…

IMG 1183

Spoemn ploca Po sumama i gorama

Ovdje su živjeli Mirko Kovačević i njegova sestra Zora. Mirko Kovačević autor stihova za poznatu partizansku pjesmu “Po šumama i gorama”. Na ulazu u prostorije RKUD “Pelagić” spomen ploča za više od pedeset članova ovog kulturno-umjetničkog društva. Među njima i imena narodnih heroja – Kasim Hadžić, Drago Lang, Rade Ličina, Josip Mažar, Ivica Mažar. Poznati banjalučki novinar i vrsni hroničar Banjaluke, Aleksander Aco Ravlić u knjizi “Banjaluka – napori i radosti” je zapisao:”…Banjaluka, 22. april 1945….U mnogim domovima je radost oslobođenja bila zatomljena najvećom boli. Jer, mnogobrojni su oni koji su otišli u borbu, a neće se moći radovati toliko priželjkivanoj slobodi na ulicama svoga grada…

Pelagic

Spomen ploca Braci Potkonjaku 1.februar 2009

Banjaluka i okolina dala je više od dvadeset narodnih heroja: Boško Karalić, Drago Mažar, Rada  Vranješević, Ante  Jakić, Drago  Lang, Rade  Ličina, Vahida Maglajlić, Šefket Maglajlić, Ivica Mažar, Josip Mažar-Šoša, Danko Mitrov, Stjepan Pavlić, Branko Popović, Đuro Pucar – Stari, Karlo  Rojc, Milorad Umjenović, Kasim Hadžić, Ranko  Šipka, Osman Karabegović, Veselin Masleša, Rudi Čajavec, Franjo Kluz, Milančić Miljević…   

Biste narodnih heroja maj 2009

Mišo Vidović
 
 

Povezane vijesti

Čekaju li Banjaluku vanredni izbori: Kakav može biti rasplet nadgornjavanja u gradskoj Skupštini, u kojoj niko nema većinu

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER Skupština Grada Banjaluka nije konstituisana, a kad će, ne zna se. SNSD bi mogao "sastaviti" skupštinsku većinu, ali neće. PDP to hoće,...

CRVENI KARTON – Nakinđurena palanka i 20 demonstranata

Ilustracija Jelena Žilić, iz knjige „Žene BiH“ Bez govora, bez performansa, bez parola: dvadesetak Banjalučana nedjeljom oko podneva 15 minuta ćutke stoji na Trgu Krajine....

Popular Articles