Srijeda, 4 Decembra, 2024

Slonovača: krvavo blago

Svake godine na hiljade slonova bude ubijeno da bi njihove kljove bile izrezbarene za potrebe verskih obreda. Da li se ovaj pokolj može zaustaviti?

AUTOR: Brajan Kristi

Neki od poslednjih velikih kljovaša okupljaju se u Cavu, u Keniji. Na lokalnom crnom tržištu jedna velika kljova dostiže vrednost od 6.000 dolara, što je dovoljno sredstava da se jedan nekvalifikovani kenijski radnik prehranjuje tokom deset godina.

slonovi

Foto: Brent Stirton

Najveće raspeće od slonovače na Filipinima visi u jednom muzeju u Manili. Telo Hristovo, 77 cm dugačko, izrezbareno je od jedne kljove. Ovaj komad datira s početka XVII veka, kada su španske galije počele da donose azijska umetnička dela od slonovače u Španiju i Novi svet.

kriz

Foto: Brent Stirton

Dom jednog filipinskog kolekcionara zatrpan je verskim predmetima od slonovače. „Ja u njima ne vidim slona”, kaže jedan drugi filipinski kolekcionar. „Vidim Gospoda.”

prodavnica

Foto: Brent Stirton

U kamerunskom Nacionalnom parku Buba Nđihad iza jednog od najvećih pokolja slonova u proteklih nekoliko decenija ostala su trupla. Naoružane tromblonima i kalašnjikovima, lovokradice su pobile više od 300 slonova.

ubijanje slonova

Foto: Brent Stirton

Radnica u najvećoj kineskoj fabrici za rezbarenje slonovače dovršava jedno delo koje simbolizuje prosperitet. Kina je na legalan način 2008. godine kupila u Africi 65,8 tona slonovače; od tada i krivolov i krijumčarenje su u naglom porastu.

slonovaca

Foto: Brent Stirton

Krijumčari nisu uspeli da prošvercuju ovaj tovar pored kenijskih carinika, ali ovih životinja svejedno više nema. Male kljove ukazuju na to da su u krivolovu stradali mali slonovi.

predmeti

Foto: Brent Stirton

Kruba Darmamuni, poznat i kao Slonovski monah, drži azijske slonove u svom hramu na Tajlandu. Borci za zaštitu prava životinja ga optužuju da je jednog slona izgladneo do smrti da bi njegovu slonovaču iskoristio za izradu amajlija, što on poriče.

jahanje

Foto: Brent Stirton

Da bi sačuvali slonovaču od crnog tržišta, ovi čuvari bez uniforme seku kljove sa mužjaka kog su ubile lovokradice u Nacionalnom parku Amboseli u Keniji. Tokom prvih šest meseci ove godine šest čuvara parka je poginulo dok su štitili kenijske slonove; istovremeno, čuvari su ubili 23 lovokradice.

kljova

Foto: Brent Stirton

Jedna kineska reporterka iz Keniji izveštava o spaljivanju 5 tona krijumčarene slonovače 2011. godine. Kenija je pomogla uspostavljanju globalne zabrane trgovine slonovačom 1989. godine, ali odnedavno pravi zalihe svoje slonovače. Ova slonovača pripada drugim državama.

Foto: Brent Stirton

polje

Foto: Brent Stirton

NationalGeographic

 

 

Povezane vijesti

Muhamedbegović: Prljavi planovi za čistu energiju

Foto: Almir Muhamedbegović Prvi dio serijala o zelenoj tranziciji ili tajkunizaciji energetike u BiH. "Kad kažeš LAGER, s pravom možeš reći da će struja biti...

U 85 posto rijeka u Engleskoj otkriveni opasni pesticidi

Foto: Impuls Pesticidi koji ubijaju pčele pronađeni su u 85 posto testiranih rijeka u Engleskoj, pokazala je analiza koju su provele zelene skupine nakon što...

Popular Articles