Utorak, 23 Juna, 2026

Banjalučani tražili hitno uklanjanje otrovnog azbesta između dva dječja igrališta

Foto: Nezavisne

U banjalučkoj Ulici Federika Garsije Lorke danima je stajao uklonjeni azbestni krov ostavljen na otvorenom prostoru između dva dječja igrališta, što je izazvalo zabrinutost stanara zbog mogućeg ugrožavanja zdravlja djece i građana.

Stanari naselja upozoravaju da su radnici početkom sedmice skinuli stari azbestni krov sa objekta u Ulici Federika Garsije Lorke, nakon čega je otpad ostao nezaštićen i neuklonjen na lokaciji koja se nalazi između dva dječja igrališta.

Građani su tražili hitnu reakciju nadležnih službi, ističući da azbest predstavlja opasan materijal čija nepropisna manipulacija i odlaganje mogu imati ozbiljne posljedice po zdravlje ljudi, posebno djece koja svakodnevno borave u neposrednoj blizini.

Azbestne ploče uklonjene tek nakon prijave komunalnoj policiji
“Sve se desilo u Ulici Federika Garsije Lorke, gdje se nalaze dva dječja igrališta. Izvođači su skinuli azbestne ploče u utorak i ostavili pet-šest dana da stoje, te su ih tek u ponedjeljak odvezli jer je jedan od stanara pozvao komunalnu policiju”, ispričao je mještanin.

Kako dodaje, najveći problem je što je azbest kancerogen.

Mještani upozoravaju na rizik od širenja opasnih čestica
“Polomljene, oštećene i usitnjene azbestne ploče mogu oslobađati mikroskopska vlakna i čestice koje se zadržavaju u vazduhu. Kada se takav materijal nalazi na otvorenom prostoru između stambenih zgrada, strujanje vazduha može doprinositi njihovom širenju i dugotrajnom zadržavanju u okolini, čime se povećava rizik od izloženosti stanovnika, posebno djece”, kazao je mještanin.

Kako dodaje, sve ovo bi izvođač radova i neko ko je zadužen za to trebalo da ima u vidu.

“Banjalučanima poručujem da, ukoliko uoče nepropisno odložen azbestni otpad, obrate se komunalnoj policiji ili medijima kako bi se reagovalo na vrijeme”, istakao je on.

Građani traže odgovornije postupanje nadležnih
Kako dodaje, nakon reakcije građana i prijave nadležnim službama, komunalna policija je izašla na teren i organizovala uklanjanje otpada sa sporne lokacije.

“Ovaj slučaj pokazuje koliko je važno da građani pravovremeno prijavljuju potencijalne probleme koji mogu ugroziti zdravlje i bezbjednost zajednice, ali i da nadležne institucije na takve prijave reaguju brzo i odgovorno”, zaključio je on.

Odjeljenje za komunalnu policiju je, kako kažu, upoznato sa navedenim pitanjem.

“Odmah po zaprimljenoj prijavi nadležni su izašli na teren, te će preduzeti sve aktivnosti iz domena svoje nadležnosti”, kazali su oni.

Nezavisne

Povezane vijesti

Banjaluka i Bijeljina nisu dobile ni marku od uzetog PDV-a, novac traže na sudu

Foto: BN Banjaluka i Bijeljina još nisu dobile nijednu marku koja im je uzeta od PDV-a, iako će 25. juna biti godinu dana kako je...

CZZS: Kratki osvrt povodom održanog sastanka sa Gradskom upravom

Foto: Impuls Predstavnici Centra za životnu sredinu su, zajedno sa dijelom potpisnika otvorenog pisma upućenog Gradskoj upravi Banjaluke, u ponedjeljak sa predstavnicima Gradske uprave Banja...

Popular Articles