Foto: Impuls
Danas prijepodne i sredinom dana na sjeveru, šira regija oko rijeke Save, Potkozarje, Semberija, regija Banjaluke i Doboja, očekuju se lokalne nepogode uz jače pljuskove sa grmljavinom, olujni udari vjetra, obilnije padavine u kratkom periodu, a moguća je i pojava grada.
U većini predjela duvaće umjeren do jak vjetar uz udare od 40 km/hdo 60 km/h. Na sjeveru sredinom dana olujni udari vjetra uz brzinu i preko 80 km/h.
Iz Republičkog hidrometeorlološkog zavoda navode da su lokalne nepogode moguće u periodu od 10.00 do 16.00 časova.
Prije podne vjetar će biti južni i jugozapadni, a poslije podne sjeverni i sjeverozapadni.
Niske jutarnje temperature vazduha 13. i 14. maja 2026.
Prema aktuelnim meteorološkim prognozama, tokom noćnih i jutarnjih časova 13. i 14. maja, očekuje se pojava slabog mraza.
U srijedu se očekuju minimalne temperature vazduha i kretaće se u intervalu od 0 do 5 °C u nižim predjelima, dok se u višim krajevima i kotlinama očekuju temperature oko -3 °C, na jugu oko 10°C.
U četvrtak minimalne temperature vazduha kretaće se u intervalu od 2 do 8 °C u nižim predjelima, dok se u višim krajevima i kotlinama očekuju temperature oko -1°C, na jugu oko 12°C.
Ovakvi vremenski uslovi mogu prouzrokovati oštećenja na osjetljivim voćarskim, kao i na ratarskim i povrtlarskim kulturama. Voćarske kulture mogu biti ugrožene u višim predjelima, pošto je u tim predjelima kasnije krenula vegetacija, što se tiče ratarskih i povrtlarskih kultura oni mogu biti ugroženi usljed pojave prizemnog mraza. Intenzitet i obim potencijalnih oštećenja zavisiće od fenološke faze biljaka, trajanja i jačine mraza, kao i od lokalnih karakteristika terena.
Preporučuje se proizvođačima da, u skladu sa mogućnostima, preduzmu mjere zaštite, kao što su zadimljavanje, orošavanje i primjena odgovarajućih bioloških preparata (prirodni antifrizi za biljke), posebno u najhladnijem dijelu noći i u ranim jutarnjim časovima, navode iz Republičkog hidrometeorlološkog zavoda.
