Foto: Baumschlager Eberle Architekten
U Lyonu će se do 2026. godine izgraditi stambena zgrada koja će zahvaljujući suvremenoj gradnji tijekom cijele godine održavati ugodnu temperaturu između 22 i 26 stupnjeva. I sve to bez grijanja i klimatizacije!
U novoj lyonskoj četvrti Confluence, omeđenoj rijekama Saône i Rhône, u dvije faze izgradit će se mješoviti niz stambenih i obrazovnih objekata i to prema visokim zahtjevima gradnje koji omogućuju očuvanje resursa, zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Ovdje bi se, također, prvi put u Francuskoj trebao realizirati projekt stambene zgrade koja omogućuje održavanje ugodne unutarnje temperature bez pomoći radijatora ili klima-uređaja. Nova stambena zgrada „Essentiel 22-26“ bit će izgrađena prema „principu 22-26“ do 2026. godine te će prema riječima predsjednika Métropole de Lyon, Bruna Bernarda, predstavljati „simbol klimatski neutralnog grada“.
Prema projektu austrijske arhitektonske tvrtke Baumschlager Eberle Architekten, ova šesterokatnica, koja je trenutačno u izgradnji, moći će tijekom cijele godine održavati unutarnju temperaturu između 22 i 26 stupnjeva „bez upotrebe konvencionalnog grijanja i klimatizacije“, navodi jedan od vodećih francuskih developera nekretnina Nexity.
Ušteda energije i prirodno svjetlo
„S vanjskim zidovima od šuplje opeke i debljine 60 cm, kao i trostrukim ostakljenim prozorima na oko 28 posto površine pročelja, omogućuje se izvrsna izolacija i zadržavanje topline zgrade između 22 i 26 stupnjeva. S druge strane, ventilacijski sustav osigurava prirodnu ventilaciju zahvaljujući automatskim, ali i individualno kontroliranim ventilacijskim klapnama, te sprječava hlađenje zgrade. Ugradnja radijatora, koja je obavezna u Francuskoj, ovdje služi kao rezerva te se očekuje da će biti potrebna samo nekoliko sati godišnje. Opsežne simulacije stambene zgrade jasno ukazuju kako će potrošnja energije za grijanje i ventilaciju iznositi između dva i devet kWh/m² godišnje.“ – navode u tvrtki Baumschlager Eberle Architekten.
Time je ova zgrada četiri do pet puta ekonomičnija od tradicionalne zgrade, a osim toga maksimizira korištenje prirodnog svjetla, dok fotonaponski paneli na krovu doprinose opskrbi električnom energijom.
U zimskoj sezoni interijeri nove stambene zgrade zagrijavat će se, primjerice, „toplinom tijela stanara i toplinom koju oslobađaju rasvjeta i kućanski uređaji“, uvjerava arhitekt Mathias Bernhardt iz ove austrijske arhitektonske tvrtke. „U toplijem dijelu godine, hlađenje će omogućiti prirodna ventilacija zgrade upravljana softverom koji putem mreže senzora mjeri temperaturu, vlagu i kvalitetu zraka u zgradi te regulira otvaranje prozora i grilja“, dodaje Bernhardt.
Održivi materijali i ozelenjena dvorišta
Korištenje materijala također će doprinijeti ekološkoj kvaliteti cjeline pa će tako i beton biti nadopunjen uporabom lokalnog drva. Bogato zasađene i pretežno otvorene unutarnje površine između zgrada u kompleks će unijeti svježinu i biološku raznolikost te će se, između ostalog, zasaditi drvoredi i urediti vrtovi za stanare.
Već testiran u Austriji i Švicarskoj od 2013. godine, ovaj princip koristit će se za izgradnju niza od jedanaest zgrada namijenjenih stanovanju, trgovini i obrazovanju, a koje se trebaju izgraditi između početka 2026. i kraja 2027. godine.
Ukupno 23 stana u novoj stambenoj zgradi ponudit će se za otkup po umjerenim cijenama od 3000 eura po m², a zemljište će ostati u vlasništvu Foncière Solidaire du Grand Lyon. Druga zgrada ovog tipa planirana je za 2028. u Garenne-Colombesu u departamnu Hauts-de-Seine u regiji Île-de-France.
Stjepan Felber | Ekovjesnik