Rudnik “Medna”, foto: Impuls
Dan ekološkog duga ove godine je 1. avgusta, kada je čovječanstvo potrošilo sve prirodne resurse koje planeta može da proizvede i obnovi za godinu dana.
Po proračunu Mreže za globalni ekološki otisak (Global Footprint Network), čovječanstvo troši resurse 1,7 puta brže nego što ekosistemi mogu se regenerišu, što znači da nam je potrebna 1,7 planeta Zemlja da bi bila održana ravnoteža.
“Posljedice ekološke prekomjerne potrošnje su evidentne u krčenju šuma, eroziji zemljišta, gubitku biodiverziteta i nagomilavanju ugljen-dioksida u atmosferi, što dovodi do češćih ekstremnih vremenskih pojava i smanjene proizvodnje hrane”, navodi se u saopštenju Mreže.
Dan ekološkog duga se već nekoliko godina obilježava početkom avgusta, s izuzetkom 2020. kada je zbog pandemije korona virusa bio pomjeren za 16. avgust.
Mreža je saopštila da, iako je Dan ekološkog duga stabilan već deceniju, obilježava se rano, sedam mjeseci od početka godine.
“Ostatak godine čovječanstvo živi od prekomjerne upotrebe, dodatno iscrpljujući biosferu. Stoga, čak i dok je datum stabilan, pritisak na planetu nastavlja da raste, pošto se šteta od prekoračenja akumulira tokom vremena”, ističe se u saopštenju.
Mreža za globalni ekološki otisak izračunava i Dan ekološkog duga za pojedinačne zemlje.
Katar je prvi koji je potrošio svoje prirodne resurse za ovu godinu, već 11. februara, a poslije njega, 20. februara, Luksemburg. U martu su u ekološki dug ušli i Ujedinjeni Arapski Emirati, SAD, Kanada i Danska.
Posljednje zemlje su Ekvador i Indonezija, koje će Dan ekološkog duga obilježiti 24. novembra.
Agenije