UrbanObserver

Nedjelja, 5 Januara, 2025

Šta tačno piše u nacrtu Rezolucije o genocidu u Srebrenici i ko su inicijatori?

Foto: sos-childrensvillages.org

Nacrt rezolucije kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici biće predstavljen 17. aprila na zatvorenom sastanku u UN-u, kako je ranije objavio Glas Amerike.

O konačnoj rezoluciji, na kojoj se još radi, zemlje članice UN-a mogle bi da se izjašnjavaju na sednici Generalne skupštine UN-a početkom maja, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).

U nacrtu rezolucije, u koju je Radio Slobodna Evropa imao uvid, traži se, između ostalog, da se bez rezerve osudi svako poricanje genocida u Srebrenici i potiču članice UN-a da sačuvaju utvrđene činjenice i kroz svoje obrazovne sisteme razviju odgovarajuće programe, kako bi se sprečio revizionizam i genocid u budućnosti.
Inicijatori rezolucije su Nemačka i Ruanda, ali kako je prenio Glas Amerike pozivajući se na nezvanične izvore, u kreiranju teksta će učestvovati i SAD, Albanija, Bosna i Hercegovina, Čile, Finska, Jordan, Novi Zeland, Turska i druge zemlje.

Presudama međunarodnih i sudova u Bosni i Hercegovini utvrđeno je da je u julu 1995. počinjen genocid nad oko 8.000 bošnjačkih civila, kada je Vojska Republike Srpske zauzela Srebrenicu.

Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.
Radovan Karadžić, prvi predsednik bh. entiteta Republika Srpska, pravosnažno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovečnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.

Zbog genocida, na doživotnu kaznu na istom sudu je osuđen i glavni komandant Vojske Republike Srpske, Ratko Mladić.

Osim njih, osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obaveštajno-bezbednosne poslove Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, te Vujadin Popović, načelnik bezbednosti Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske.

RSE/Danas

Povezane vijesti

Generalna skupština UN-a usvojila rusku rezoluciju o borbi protiv veličanja nacizma

Foto: UN

Dokument osuđuje incidente veličanja nacizma, poput grafita i ritualnih proslava, te poziva na zabranu i eliminaciju rasne diskriminacije.

Udruženje žrtava: Vulinovo negiranje genocida prijavljeno institucijama BiH

Foto: Beta

Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Udruženje Pokreta "Majke enklava Srebrenica i Žepa" uputili su informaciju o postajanju sumnje u počinjenje krivičnog djela, negiranja genocida u Srebrenici protiv potpredsjednika Vlade Srbije, Aleksandra Vulina na adrese Državne agencije za istrage i zaštitu i Tužilaštva Bosne i Hercegovine.

Popular Articles