Četvrtak, 2 Januara, 2025

Šta stoji iza Vučićevih čestitki Dodiku?

Foto: EPA-EFE

Svjetlosni natpis na najvišoj zgradi u Beogradu, državna delegacija predvođena ministrom odbrane u Banjoj Luci i i poruke predsjednika i premijerke – tako je vlast u Srbiji čestitala neustavni dan RS, 9. januar.

Dok Zapad i ove godine ponavlja da je obilježavanje 9. januara kao dana tog bh. entiteta nezakonito, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na to se ne obazire.

Izbjegao dolazak, ali poslao jaku delegaciju

U čestitki predsjedniku RS Miloradu Dodiku naveo je da je pred Srbijom i RS “dalje snaženje ekonomskih, političkih i drugih veza”, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).

Da je ove godine “pojačana” podrška Srbije obilježavanju dana RS, ocjenjuje za Radio Slobodna Evropa (RSE) nekadašnji potpredsjednik Vlade Srbije i profesor Beogradskog univerziteta Žarko Korać.

“Vučić je po svom običaju izbjegao da dođe, uputio je čestitku, ali je poslao jaku delegaciju nekoliko ministara, prije svega ministra odbrane”, naveo je Korać.

Ministar odbrane Miloš Vučević, koji je ove godine predvodio delegaciju Srbije, potpredsjednik je Vlade u tehničkom mandatu i predsjednik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), na čijem je čelu naslijedio Aleksandra Vučića.

Proslavi su prisustvovali i drugi ministri u Vladi Srbije, predsjednik Skupštine Vladimir Orlić i poglavar Srpske pravoslavne crkve Porfirije.

Iz Predsjedništva i Vlade Srbije nije odgovoreno na upit RSE o učešću vlasti u proslavi neustavnog praznika u RS-u i kako odgovaraju na kritike Zapada.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je tri puta presudio da je 9. januar kao dan RS neustavan, jer diskriminiše Bošnjake i Hrvate.

Na taj datum 1992. Skupština srpskog naroda u BiH je u Sarajevu donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine.

U donošenju deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.

Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom.

‘Vučić poštuje Dejton, a ne osuđuje Dodika’

Vučić je i ovogodišnju čestitku iskoristio da ponovi da Srbija poštuje teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i Dejtonski sporazum.

Tim mirovnim sporazumom je 1995. godine okončan rat u BiH i formirana su dva entiteta – RS i Federacija BiH.

Međutim, kako primjećuje Žarko Korać, Vučić ne kritikuje Dodikove izjave o secesiji RS.

“Ne osuđuje nikada Dodika, ni njegove najave otcepljenja, a otcjepljenje je antidejtonski stav”, dodaje on.

Dodik je, uz ostalo rukovodstvo RS-a, pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država zbog secesionističke politike. Sankcije mu je uvela i Velika Britanija.

Posljednjih godina, Dodik je imao nekoliko pokušaja da RS preuzme ingerencije države i uspostavi paralelne institucije, uz dugogodišnje prijtnje da će se entitet RS otcijepiti od države BiH.

Zašto Vučić podržava Dodika?

Dodik je čest gost na zvaničnim događajima u Srbiji, a s Vučićem ima veoma bliske kontakte – od političkih sastanaka do obilježavanja praznika i gledanja utakmica.

Prema mišljenju Žarka Koraća, Vučić se podrškom RS i Dodiku obraća svojim biračima.

“Sebe prikazuje kao neprikosnovenog lidera Srba u regionu. Ono što Vučić gubi je, inače smanjena, podrška na Zapadu”, smatra Korać.

Istovremeno, kako ocjenjuje, Vučić upada u “političku zamku”.

“Ako dođe do neke veće nestabilnosti u RS-u i BiH, Zapad će tražiti od njega da pokuša to da smiri”, dodaje Korać.

Mnoge su sličnosti u politici Vučića i Dodika, poput neprihvatanja nezavisnosti Kosova i protivljenja sankcijama Rusiji.

Iako obojica imaju dobre odnose sa zvaničnom Moskvom, Dodik se intenzivno tokom posljednje dvije godine, otkako je počela ruska invazija na Ukrajinu, sastajao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Za Bruxelles proslava nezakonita

SAD očekuju da pravosudne institucije sprovedu istragu u svakom slučaju kršenja zakona u vezi sa proslavom dana RS 9. januara.

Iz Ambasade SAD je saopćeno da “problem ne leži u proslavi praznika, nego u odluci da to bude devetog januara”.

Nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH je krivično djelo, za koje je propisana zatvorska kazna do pet godina.

A iz Bruxellesa je i ovog 9. januara stigla poruka da je za njih proslava dana RS nezakonita.

Komentarišući učešće delegacije Srbije na proslavi, portparol Europske unije Peter Stano je ocijenio je da “postupke, izjave ili gestove koji negativno utiču na dobrosusedske odnose i regionalnu saradnju, te doprinose političkim podjelama, treba izbjegavati”.

Bivši potpredsjednik Vlade Srbije i profesor Beogradskog univerziteta Žarko Korać ocijenio je da je Vučić došao u poziciju “izrazito nepopularnog partnera Zapada”.

“Posljednji udarac su njihove ocjene da su izbori bili nedemokratski”, naveo je Korać.

Preliminarni zaključci izvještaja međunarodne misije za posmatranje decembarskih izbora u Srbiji ukazuju na ozbiljne neregularnosti, zloupotrebu javnih sredstava, medijsku dominaciju Aleksandra Vučića, negativnu kampanju i širenje straha.

U vodećim zapadnim medijima otvorene su i diskusije o mogućem preispitivanju Vučićeve uloge u usmjeravanju Srbije ka Europskoj uniji (EU), te demokratizaciji zemlje.

Među ključnim neregularnostima na izborima navođeno je dovođenje birača iz regiona, prije svega iz RS i davanje fiktivnih prebivališta kako bi se uticalo na rezultate lokalnih izbora u Beogradu.

Vučić i SNS su sve te optužbe odbacili.

Uoči izbora u Srbiji, podršku Vučiću i Srpskoj naprednoj stranci najavio je predsjednik RS Milorad Dodikiako Vučić njega nije podržao na izborima godinu dana ranije u RS.

Dodik je tada za NIN rekao da je u interesu RS da Vučić pobijedi i da će glasati za Srpsku naprednu stranku. Žarko Korać ocjenjuje da Vučić pokazuje Dodiku svoju moć. “On želi da pokaže Dodiku da bez njega ne može baš mnogo”, ocijenio je Korać. Među zvanicama u Banjoj Luci i Vulin Među zvanicama u Banjoj Luci je bio i Aleksandar Vulin, dugogodišnji koalicioni partner Aleksandra Vučića i donedavni direktor Bezbjednosno-informativne agencije. Vulin je u više mandata obavljao različite ministarske funkcije u Vladi Srbije. U decembru je imenovan za člana Senata RS, savjetodavnog tijela koje nema izvršna ovlaštenja. Vulin je promovisao termin “srpski svijet”, koji se u regionu smatra nastavkom “velike Srbije” – zvanične srpske politike koja je početkom devedesetih odigrala ključnu ulogu u krvavom raspadu bivše Jugoslavije.

“Ne vjerujem ni na trenutak da je ‘srpski svijet’ samo privatna ideja Aleksandra Vulina. Nema sumnje da je ovo zvanična politika vlade Srbije, iako to nije rečeno”, ocjenjuje za RSE Toby Vogel iz međunarodnog nevladinog Savjeta za politiku demokratizacije.

“To je više od povremenog provokativnog jezika. Mi ovdje zaista govorimo o čitavoj političkoj filozofiji”, dodaje.

Od jula 2023. Vulin je na američkoj listi sankcija zbog sumnji na korupciju i umješanost u trgovinu drogom, ali i zbog veza sa Rusijom.

Radio Sarajevo

Povezane vijesti

Najveći promašaji vlasti i opozicije u 2024: Dominiraju Dodikov budžet i “kukavičluk” opozicionara

Foto: N1 U prošloj 2024. godini, vlast i opozicija u Republici Srpskoj nastavili su sa žestokim političkim obračunima koji su se, kao i prethodnih godina,...

Sud BiH odlučio o nastavku suđenja Miloradu Dodiku

Foto: Agencije Sud BiH prihvatio mišljenje šestočlanog tima ljekara Opšte bolnice "Primarijus doktor Abdulah Nakaš" iz Sarajeva i naredni glavni pretres predsjedniku Republike Srpske Miloradu...

Popular Articles