Wednesday, November 20, 2024

Veliki broj reptilskih vrsta pred izumiranjem

Oko petine reptilskih vrsta, od kornjača sa Galapagosa do komodo zmajeva sa ostrva u Indoneziji, od zapadnoafričkih zmija otrovnica do indijskih krokodila, suočeni su sa izumiranjem, saopštili su istraživači

Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 10.196 reptilskih vrsta – kornjača, krokodila, guštera, zmija i tuatara, jedinih preostalih pripadnika loze stare više od 200 miliona godina.

Utvrđeno je da je 21 odsto vrsta kritično ugroženo, ugroženo ili ranjivo do izmuiranja, prema definiciji Međunarodnog saveza za konzervaciju prirode. Stručnjaci su došli do zaključka da je 31 vrsta već izumrla.

Mnogi reptili su na ivici opstanka, navode istraživači, a u sličnoj situaciji su i ostale kopnene životinje – vodozemci, ptice i sisari.

Ovakva situacija je rezultat krčenja šuma radi poljoprivede, sječe stabala i razvoja, širenja urbanih sredina i lova kojim se bave ljudi. Klimatske promjene i invazivne vrste, takođe predstavljaju trajnu prijetnju.

“Reptili predstavljaju važnu i diverzivnu granu drveta života i imaju integralnu ulogu u ekosistemima u kojima se nalaze”, izjavio je Brus Jang, jedan od lidera istraživanja čiji su rezultati objavljeni u žurnalu “Nature”.

On je rekao da su prioriteti sada poznati i koje su to prijetnje koje je potrebno ublažiti.

“Više nema izgovora da se reptili ostavljaju izvan planova za konzervaciju i njihovu primjenu širom svijeta”, naglasio je ovaj stručnjak.

 

Povezane vijesti

Šta sve gušteri mogu da čuju – naučnici otkrili misteriozno „šesto čulo“ kod gekona

Foto: Freepik

Životinje su razvile ili očivale niz izvanrednih čula dostojnih superheroja. Naučnici su sada otkrili da se gekoni mogu pohvaliti skrivenim „šestim čulom“ koje im omogućava da detektuju duboke a niske vibracije.

EU: Smanjenje zaštite vukova – korak unazad u očuvanju prirode?

Foto: Michael LaRosa/ Unsplash

Evropska komisija iznijela je prijedlog o smanjenju statusa zaštite vuka prema Bernovoj konvenciji (eng. Bern Convention), što je podržala većina država članica Evropske unije. Usvajanjem ovog prijedloga, dosadašnji status strogo zaštićene vrste biće zamijenjen statusom zaštićene.

Popular Articles