Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Salman Rushdie skinut s respiratora i govori

Pisac Salman Rushdie skinut je s respiratora i govori dok se oporavlja od uboda nožem u Sjedinjenim Američkim Državama.

Britansko-američki pisac Aatish Taseer objavio je u tvitu koji je u međuvremenu izbrisan, da je 75-godišnjak “isključen s respiratora i da priča (i šali se)”, što je zatim potvrdio autorov agent Andrew Wylie, prenosi Hina.

Wylie je ranije rekao da je Salman na respiratoru i da bi mogao izgubiti oko nakon napada u kojemu je zadobio i ozljede ruke i jetre.

Britanac porijeklom iz Indije, čiji je roman “Satonski stihovi” doveo do prijetnji smrću iz Irana 1980-ih, u petak je trebao održati predavanje u državi New York, kada je napadnut.

Pokušaj ubistva

Muškarac optužen da ga je izbo nožem izjasnio se u subotu da nije kriv za pokušaj ubistva i napad.

Advokat osumnjičenog Hadija Matara (24) izjasnio se tako u njegovo ime tokom saslušanja na sudu u zapadnom New Yorku.

Salman je uboden najmanje jednom u vrat i jednom u abdomen, prema policiji, prije nego što je odveden u bolnicu.

Salman je svoju spisateljsku karijeru započeo početkom 1970-ih, a roman “Djeca ponoći”, o rađanju Indije, 1981. osvojio je nagradu Booker.

Autor je godinama živio skrivajući se u Londonu pod programom zaštite britanske vlade nakon fetve.

Godine 1998. iranska vlada povukla je svoju podršku smrtnoj kazni i Salman se postupno vratio u javni život, čak se pojavio i kao on sam u filmu “Dnevnik Bridget Jones” iz 2001. godine.

Index on Censorship, organizacija koja promiče slobodu izražavanja, upozorila je da je novac prikupljen kako bi se povećala nagrada za Salmanovo ubistvo još 2016, naglašavajući da fetva još uvijek vrijedi.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Branko Ćopić o sebi

Foto: Wikipedia

Čitajući te knjige, bio sam tako uzbuđen i zanesen, tako razigrane mašte da sam sve ono što sam pročitao zamišljao življe nego stvarni svijet oko sebe. Preda mnom su se otkrivali novi nepoznati krajevi, ljudi, životinje. Sve mi se činilo ljepše, bolje i čudesnije nego u običnom životu.

Popular Articles