Wednesday, November 20, 2024

Kineski naučnici razvili robotske ribe koje gutaju mikroplastiku

Foto: Shutterstock

Robotske ribe koje “jedu” mikroplastiku mogle bi jednog dana pomoći u čišćenju svjetskih zagađenih okeana, tvrdi tim kineskih naučnika sa Univerziteta Sečuan na jugozapadu Kine koji je razvio 1.3 cm dugačke robote koji već uspješno uklanjaju mikroplastiku u plitkim vodama.

Cilj kineskih naučnika je omogućiti prikupljanje mikroplastike u dubljim vodama i pružanje informacija za analizu onečišćenja mora u stvarnom vremenu, rekao je Wang Yuyan, član tima koji je razvio robota.

Crna robotska riba mekana je na dodir, a naučnici je mogu kontrolisati pomoću svjetla kako bi izbjegli da se zabije u druge ribe ili brodove.

Sposobna je apsorbirati štetne tvari čak i kada je oštećena

Ako je slučajno pojedu druge ribe, može se probaviti bez štete jer je napravljena od poliuretana, koji je biokompatibilan, rekao je Wang.

Riba je sposobna apsorbirati štetne tvari čak i kada je oštećena.

Može plivati brzinom od 2.76 duljina svog tijela u sekundi, što je brže od većine robota.

“Uglavnom radimo na prikupljanju mikroplastike, ali robot se može koristiti na više načina”, rekao je Wang.

Hina

Povezane vijesti

Žabe izložene radijaciji u Černobilu ne pokazuju znake ubrzanog starenja ni povećanog stresa

Foto: Robert Zunikoff/ Unsplash

Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilu nisu utjecali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje.

Smanjuje li nam se zaista ionako kratak raspon pažnje

Foto: Unsplash

Zadržati fokus postaje sve teži zadatak u doba ekrana i mobilnih telefona, čija nas obavještenja prekidaju u svim poslovima i aktivnostima. Ipak, da li se raspon naše pažnje konstantno i nepovratno smanjuje ili samo treba da napravimo pauzu kako bismo odmorili preopterećene kognitivne resurse?

Popular Articles