Donedavno najveći glečer na svijetu A68, više nema taj status.
A68 je pokrivao oblast od blizu 6.000 kvadratnih kilometara kada se odlomio od Antarktika 2017. godine i bio je veličine Velsa.
Međutim, sada satelitski snimci pokazuju da je tog masivnog glečera više nema, odnosno da je razbijen u više manjih dijelova, za koje američki Nacionalni centar za podatke o ledu kaže da ih više i ne vrijedi pratiti, prenio je Bi-Bi-Si.
A68 se odvojio od Larson C ledene oblasti na ivici antarktičkog poluostrva i godinu dana je uglavnom mirovao, međutim, onda je počeo da pluta prema sjeveru i da ubrzava usljed jakih struja i vjetrova.
Težak milijardu tona, glečer je krenuo ka Južnoj Džordziji, britanskoj ostrvskoj teritoriji u južnom Atlantiku, sa plićacima gdje se istopi većina lednika.
Ovaj glečer je nekako uspio da izbjegne tu sudbinu, ali su ga umjesto ostrvskih plićaka, progutale toplije vode i više temperature vazduha u Atlantiku, i razbile ga u dijelove.
“Zapanjujuće je da je A68 trajao toliko. Razbio se na četiri, pet dijelova, a onda su se ti dijelovi dodatno razbili u još manje”, rekao je Ejdrijan Lakmen, sa univerziteta u Svonsiju za Bi-Bi-Si.
A68 će najbolje ostati upamćen po prvom glečeru koji je postao “zvijezda” na društvenim mrežama, jer su ljudi iz cijelog svijeta kačili satelitske snimke lednika, zaključuje britanski medij.
Agencije