Friday, November 22, 2024

Šta se pedesetih čitalo u Banjaluci

Bila su to vremena kada se ujutro išlo do trafike po novine, pa se uz kafu polako prelistavala i čitala dnevna i nedjeljna štampa.

Autor: Impuls

Prema zapisima iz pedesetih godina prošlog vijeka, Banjalučani su pokazivali interes za kupovinu i čitanje dnevne i nedjeljne štampe. Tako „Banjalučke novine“, konstatuju da „uporedo sa privrednim razvitkom Banjaluke i kulturne potrebe građanstva rastu“, odnosno „interes za štampu je znatno veći nego ranijih godina“. “Samo Borbe u Banjaluci rastura se dnevno oko 2500 komada. Ona je ujedno i najčitaniji list u gradu. Politike se rasturi 1500 komada. Vjesnika u srijedu 2000 komada, NIN-a 1000 komada i drugih“. 

 Banjalučke novine 1

„Banjalučke novine“ bile su nedjeljni list, koji su prema tvrdnjama iznesenim u ovom tekstu „ u zadnje vrijeme mnoge tražene“, što „potvrđuje činjenica da se danas samo u gradu rasproda 3000 komada“.

 Banjalučke novine2

Prošlo je više od šesdeset godina kako je objavljena ova novinska crtica. Dnevna i nedjeljna štampa i dalje se prodaje na trafikama, ali se u vremenu sadašnjem, uz kafu, više čita preko interneta, društvenih mreža i takozvanih digitalnih platformi. 

Mišo Vidović

Povezane vijesti

Hidroelektrana u Trapistima: Simbol prošlosti koji zaslužuje bolju budućnost

Foto: Iz knjige “Marija Zvijezda i njezini trapisti”

Delibašino selo ili kako ga danas zovemo Trapisti, naselje je u kojem je pisana istorija grada na Vrbasu, a koje i danas čuva zaboravljeni dragulj. Naime, jedna od najstarijih hidroelektrana na Balkanu, tamo gdje je zasijala prva žarulja u Banjaluci danas stoji zapuštena. Prije tačno 125 godina, na tom mjestu, u srcu Krajine, u Banjaluci zasijala je prva žarulja i to čak osam godina prije Zagreba.

Ko reklamira Elektro-Hercegovinu: Od Noćnih vukova, preko SET-a, do knjigovodstvene agencije

Foto: Direkt

Kompaniji „Samit energetike“ Elektro-Hercegovina je i u oktobru ove godine dodijelila posao vrijedan 80.000 maraka i to za usluge reklamiranja preduzeća. No, kako tvrde u SET-u, njima će od toga ostati samo provizija od oko 1.600 maraka, dok će ostali novac biti raspoređen sportskim, humanitarnim i kulturnim organizacijama od značaja u Hercegovini.

Popular Articles