UrbanObserver

Petak, 2 Maja, 2025

Opstanak u okrutnim uvjetima: Šišmiši “krvavim poljupcem” stvaraju neraskidive veze

“Krvavi francuski poljubac” jedan je od načina uspostavljanja prijateljstva kod vampirskih šišmiša, a njegova svrha je razmjena krvi u razdoblju kada nema hrane.

Istraživači su tokom posmatranja letećih sisara utvrdili da je neuobičajeno ponašanje važan dio njihovog zbližavanja i povezivanja.

Šišmiš-vampir ugine od gladi ako ostane bez hrane tokom tri dana, pa je razmjena krvi spas od smrti. Istraživanje obavljeno u časopisu Current Biology imalo je cilj otkriti kako šišmiši stvaraju veze unutar vrste.

Kada se jedinka izolira u svom leglu, dolazi do kontakta s nepoznatom jedinkom iz neposredne blizine. Dolazi do grickanja i lizanja usta, a zatim razmjene hranjivih tvari iz krvi.

“Pojava se može uočiti u ponašanju jedinki iz različitih kolonija, ali i kod članova iste grupe koji pokušavaju spasiti živote jedni drugima”, objašnjava autor istraživanja i profesor Univerziteta u Ohiju Gerald Carter.

Carter dodaje da ovakvo ponašanje može osigurati hranjive tvari jedinkama koje gladuju tokom čitave noći.

“Dijeljenje krvi se može usporediti s hranjenjem mladunaca ptica. Ipak, ponašanje šišmiša vampira odnosi se i na odrasle jedinke”, navodi Carter.

Skloni su timarenju čak i kada je njihovo krzno potpuno čisto, pa ovaj tip ponašanja nije samo održavanje higijene.

Šišmiš-vampir je jedini sisar koji se hrani krvlju i često napada veće životinje poput goveda. Leteći sisavci dnevno mogu popiti količinu krvi koja odgovara polovini težine njihovog tijela. Ostali srodnici iz redova šišmiša najčešće se hrane voćem, insektima i nektarom, piše BBC.

Istraživanje iz novembra otkriva da šišmiši koji formiraju veze u zatočeništvu ostaju povezani i u divljini.

Index.hr

Povezane vijesti

Prašume rušimo buldožerima, a kako tek industrijalci kopaju po dnu okeana

Foto: Printscreen Slavni prirodnjak Dejvid Atenboro upozorava na „moderni kolonijalizam na moru“, ukazuje na razaranje izazvano prekomjernim industrijskim ribolovom, i intervencijama po dnu mora, koje...

Novi život za staru italijansku nuklearku: Od reaktora do skladišta radioaktivnog otpada

Nuklearna elektrana Caorso, foto: Wikipedia Privremena skladišta na lokaciji nuklearne elektrane Caorso trenutno prolaze kroz značajne nadogradnje. Italijanske vlasti započele su rušenje i rekonstrukciju skladišta za...

Popular Articles