Wednesday, November 20, 2024

Ekološka biblioteka u Vijetnamu

Kompanija Farming Architects dizajnirala je hibrid biblioteke i seoskog domaćinstva, kako bi deca učila o samoodrživim ekosistemima.

Japanski šarani plivaju u bazenu pored konstrukcije, pomoću niza betonskih stepenica, a na zadnjem delu prostora nalazi se nekoliko kaveza s kokoškama.

Ove kokoške takođe doprinose minijaturnom ekosistemu biblioteke, pružajući jaja za jelo i stajsko gnojivo za zemljište gde raste povrće.

Akvaponija (vodena bašta na pogon ribe!) kombinuje akvakulturu – držanje ribe – sa hidroponikom – uzgoj biljaka u vodi, da bi se stvorio ciklički sistem koji koristi otpadnu vodu iz ribnjaka kao resurs bogat biljkama. Zauzvrat, biljke pomažu u pročišćavanju vode koja se zatim vraća u ribnjake.

„Deca će naučiti da japanski šarani nisu samo kućni ljubimci koje treba gledati, već će naučiti kako njihov otpad može da koristi plantažama povrća“, rekli su iz kompanije Farming Architects.

Sama struktura je modularna drvena rešetka, dizajnirana tako da se prilagođava raznim urbanim lokacijama, a na vrhu se nalazi pokriveni krov sa solarnim pločama.

Jednostavne betonske površine pružaju prostor za sedenje i čitanje, pri čemu se dobija više površine u formi kvadrata.

Različiti elementi ugrašeni su u drvene grede, poput akrilnih kutija za osvetljenje kućišta, sadnica za uzgoj povrća i odlagališta za dečje knjige.

„Cilj nije samo da se nauči efikasno korišćenje resursa, već i da se eksperimentiše sa korišćenjem različitih vrsta biljaka i životinja u urbanom okruženju“, rekle su arhitekte.

Naziv projekta je akronim od tri vijetnamske reči: Vườn (bašta), Ao (ribnjak) i Chuồng (kavez).

03 View00

Autor: Džon Astburi
Izvor: dezeen.com
Foto:  Farming Architects
Prevod: Lidija Janjić za portal Laguna

Impuls

 

 

Povezane vijesti

Danska će zasaditi milijardu stabala

  Danski parlament donio je ove sedmice odluku o sadnji milijardu stabala i pretvaranju 10 odsto poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u naredne...

Diskriminacija : Neujednačene porodiljske naknade u različitim dijelovima BiH

Foto: Miomir Jakovljević/RINGIER

Iako se Bosna i Hercegovina mnogim međunarodnim konvencijama obavezala da će štiti sva ljudska prava i da neće dozvoliti diskriminaciju, praksa je mnogo drugačija.

Popular Articles