Na istoj sjednici jednoglasno je donesena odluka da udruženje iznese svoj stav u javnost i medije o planiranoj izgradnji mini-hidrocentrala BUNA I i BUNA II.
Dana 15.03.2018.g. održana je izvještajna skupština Udruženja sportskih ribolovaca „NERETVA 1933“ Mostar, na kojoj je izvršena i zamjena pojedinih članova udruženja.
Na istoj sjednici jednoglasno je donesena odluka da udruženje iznese svoj stav u javnost i medije o planiranoj izgradnji mini-hidrocentrala BUNA I i BUNA II.
Lokalitet na kojem je planirana izgradnja mini-hidrocentrala se nalazi u području koje je važećom Ribolovno-gospodarstvenom osnovom, a u skladu sa federalnim i kantonalnim zakonima o slatkovodnom ribarstvu, proglašeno ribljim plodištem i to: ušće Bune u Neretvu u dužini od 300 metara, uzvodno od ušća 100 metara i nizvodno od ušća 200 metarado Cvetkovog limena. Planiranom izgradnjom bi se ovaj lokalitet trajno uništio u cijeloj dužini od 600 metara, a time bi bila nanesena nemjerljiva šteta prirodi i ribljem fondu rijeka Neretve i Bune, a sasvim izvjesno i nestanku endemskih ribljih vrsta neretvanske mokousne pastrmke i glavatice, kojima ovaj lokalitet predstavlja jedno od posljednjih utočišta.
Korito rijeke Neretve na toku kroz općinu Mostar je odlukom Zavoda za zaštitu spomenika iz 1970.godine je proglašeno rezervatom prirodnih predjela, a po sadašnjem zakonu Spomenik prirode (Zavod UP.I 59/4/70), što bi trebalo biti dovoljan argument da se ne dozvoli uništenje ovog lokaliteta.
Na skupštini od 15.03.2018.g. nakon smjene predsjednika, ribolovci članovi Udruženja sportskih ribolovaca „NERETVA 1933“ jednoglasno su donijeli odluke o protivljenju izgradnji mini hidrocentralama BUNA I i BUNA II, te uključivanju u aktivnosti udruge „Majski cvijet“ i Koalicije za zaštitu rijeka u BiH u cilju sprečavanja planirane izgradnje mini-hidroelektrana.
Kao korisnici ribolovnog prava na rijeci Neretvi u ribolovnoj zoni Mostar, ribolovci grada Mostara i udruženje koja ih okuplja, najodgovorniji su za stanje i zaštitu ribljeg fonda rijeke Neretve i pritoka i dužni su spriječiti sve aktivnosti i projekte koji će imati dalekosežne negativne posljedice po živi svijet naših rijeka
(AbrašMEDIA)