Banjalučka kompanija “Lanaco” jedan je od ovogodišnjih dobitnika priznanja Zlatni grb, koje će biti uručeno na Dan grada 22. aprila. Iako je neupućene začudila, ovakva odluka Skupštine grada, ne predstavlja nikakvo iznanađenje.
Autor: Impuls
Gradonačelnik Slobodan Gavranović će tako imati priliku da lično uruči priznanje svom saradniku i partijskom drugu Nebojši Niniću, direktoru i vlasniku kompanije “Lanaco”. Ninić, član Gavranovićevog Savjeta za privredu preko svoje kompanije već godinama održava uspješnu saradnju sa banjalučkom gradskom upravom.
Ova uspješna kompanija je tako uspjela gradu prodati softver vrijedan 460.000 maraka, a da nije morala da se prijavljuje na tender pošto je posao sklopljen “pregovaračkim postupkom”. Na put uspjeha ovoj kompaniji ni ovaj put nije mogao stati Zakon o javnim nabavkama po kome takav način poslovanja nije dozvoljen. “Lanacovi” partneri – predstavnici gradske vlasti, su pokazali puno razumijevanje za biznis pa nisu pravili probleme oko toga što novi softver neće funkcionisati na starim računarima.
Tek kada je posao “uspješno” sklopljen, Ugovor je objelodanjen što je naišlo na nerazumijevanje, dijela javnosti i opozicionih odbornika u Skupštini grada.
Na pitanje kako je bilo moguće bez tendera sklopiti toliko vrijedan ugovor, suprotno Zakonu o javnim nabavkama, uslijedio je “logičan” odgovor: “Pošto smo izabrali Microsoftov proizvod pitali smo Microsoft od koga da kupimo i oni su nam preporučili “Lanaco” i čemu onda tender!?”
Osim toga, “Lanaco” već godinama uspješno posluje sa javnim preduzećima i institucijama u Republici Srpskoj, kojima je svoja softverska rješenja prodavao za minimalnu cijenu, a često i poklanjao. Upravljanje ovim softverima, njihova nadogradnja i održavanje, međutim, nisu besplatni. Za te usluge “Lanaco” naplati od od pet do 10.000 maraka, zavisi o kojoj usluzi je riječ.
Kao “odgovorna kompanija”, “Lanaco” je posebnu pažnju posvetio obrazovnom sistemu Republike Srpske. U tu svrhu je sa Ministarstvom prosvjete do sada sklopio niz poslova, kao što je uvođenje elektronskih dnevnika u škole ili nabavka računara kroz projekat “Dositej”.
Iako elektronski dnevnici ne funkcionišu kako je zamišljeno, a projekat “Dositej” nikada do kraja nije realizovan, to nije omelo dalji rast i nove uspjehe kompanije “Lanaco” i njenih vlasnika.
Vrlo uspješni poslovi po ovu kompaniju su sklapani sa Savjetom ministara BiH i sa Kliničkim centrom Banjaluka, kroz koje je “Lanaco” pokazao da nije sve tako crno i da je ovdje moguće vrlo uspješno poslovati i zaraditi veliko bogatstvo za kratko vrijeme. Naravno, uz jedan “mali uslov” – moraš imati dobre političke i poslovne veze sa onim koji su na vlasti i ne smiješ se držati zakona kao pijan plota.
Ovakvu poslovnu politiku su u “Lanacu” na vrijeme usvojili, pa je uspjeh ove kompanije i u budućnosti zagarantovan – naravno pod uslovom da u Republici Srpskoj ne dođe do smjene vlasti, što bi moglo ugroziti poslovanje ove i drugih “uspješnih kompanija” pa i dovesti do opasnih istraga i ispitivanja porijekla imovine. Svjesni toga, u ovoj i njoj sličnim kompanijama, sigurno neće, kao ni do sada, žaliti u finansijskoj podršci svojim partijsko-poslovnim partnerima na pretstojećim izborima.
Šta na kraju reći nego da “zlatni grb” grada ide u ruke u kojima će stvarno doseći svoju pravu cijenu.