Svake godine na hiljade slonova bude ubijeno da bi njihove kljove bile izrezbarene za potrebe verskih obreda. Da li se ovaj pokolj može zaustaviti?
AUTOR: Brajan Kristi
Neki od poslednjih velikih kljovaša okupljaju se u Cavu, u Keniji. Na lokalnom crnom tržištu jedna velika kljova dostiže vrednost od 6.000 dolara, što je dovoljno sredstava da se jedan nekvalifikovani kenijski radnik prehranjuje tokom deset godina.
Foto: Brent Stirton
Najveće raspeće od slonovače na Filipinima visi u jednom muzeju u Manili. Telo Hristovo, 77 cm dugačko, izrezbareno je od jedne kljove. Ovaj komad datira s početka XVII veka, kada su španske galije počele da donose azijska umetnička dela od slonovače u Španiju i Novi svet.
Foto: Brent Stirton
Dom jednog filipinskog kolekcionara zatrpan je verskim predmetima od slonovače. „Ja u njima ne vidim slona”, kaže jedan drugi filipinski kolekcionar. „Vidim Gospoda.”
Foto: Brent Stirton
U kamerunskom Nacionalnom parku Buba Nđihad iza jednog od najvećih pokolja slonova u proteklih nekoliko decenija ostala su trupla. Naoružane tromblonima i kalašnjikovima, lovokradice su pobile više od 300 slonova.
Foto: Brent Stirton
Radnica u najvećoj kineskoj fabrici za rezbarenje slonovače dovršava jedno delo koje simbolizuje prosperitet. Kina je na legalan način 2008. godine kupila u Africi 65,8 tona slonovače; od tada i krivolov i krijumčarenje su u naglom porastu.
Foto: Brent Stirton
Krijumčari nisu uspeli da prošvercuju ovaj tovar pored kenijskih carinika, ali ovih životinja svejedno više nema. Male kljove ukazuju na to da su u krivolovu stradali mali slonovi.
Foto: Brent Stirton
Kruba Darmamuni, poznat i kao Slonovski monah, drži azijske slonove u svom hramu na Tajlandu. Borci za zaštitu prava životinja ga optužuju da je jednog slona izgladneo do smrti da bi njegovu slonovaču iskoristio za izradu amajlija, što on poriče.
Foto: Brent Stirton
Da bi sačuvali slonovaču od crnog tržišta, ovi čuvari bez uniforme seku kljove sa mužjaka kog su ubile lovokradice u Nacionalnom parku Amboseli u Keniji. Tokom prvih šest meseci ove godine šest čuvara parka je poginulo dok su štitili kenijske slonove; istovremeno, čuvari su ubili 23 lovokradice.
Foto: Brent Stirton
Jedna kineska reporterka iz Keniji izveštava o spaljivanju 5 tona krijumčarene slonovače 2011. godine. Kenija je pomogla uspostavljanju globalne zabrane trgovine slonovačom 1989. godine, ali odnedavno pravi zalihe svoje slonovače. Ova slonovača pripada drugim državama.
Foto: Brent Stirton
Foto: Brent Stirton