Zagreb – Prema novom istraživanju tlo “disanjem” emitira i devet puta više CO2 nego sve ljudske aktivnosti zajedno, od proizvodnje električne energije do transporta.
Iako se radi o prirodnom procesu, znanstvenici sa Marine Biological Laboratory iz SAD-a upozoravaju kako on može povećati intenzitet globalnog zatopljenja. Znanstvenici su prilikom istraživanja testirali 9 različitih bioma, od Arktika do pustinja.
Protok ugljika iz tla ovisi o prirodnom disanja od mikroba i korijenja biljaka. Prema istraživanju, objavljenom u časopisu PNAS, porast temperature na Zemlji imati će učinak na te emisije, posebice u najhladnijim dijelovima planeta.
“Otkrili smo da u svim biomima disanje tla povećava temperaturu tla do oko 25 stupnjeva Celzija”, napominju znanstvenici. Iznad 25 stupnjeva tempo disanja se smanjuje i nastavlja se smanjivati s daljnjim porastom temperature.
“To znači da će arktička područja, gdje temperatura tla rijetko dosegne 25 stupnjeva, i dalje najviše reagirati na globalno zatopljenje. Osim toga, u tim područjima ima jako puno ugljika uhvaćenog u zamrznutom tlu, a njegovo oslobađanje imati će ozbiljne posljedice na globalnu klimu”, zaključuju znanstvenici.