Zeleni krovovi u gradovima mogu, čak i kod jednostavne izrade, zadržati i do 70% kišnice. Na taj način krovovi djeluju kao medjuspremnici i smanjuju pritisak na odvodne kanale i time smanjuju mogućnost poplava u gradovima.
Koliko je to važno pokazuje primjer iz Oldenburga u Njemačkoj. 7.juna ove godine je za samo 20 sati palo 70 litara kiše po kvadratnom metru. Kao posljedica takvih padavina su tri četvrtine grada bile pod vodom.
Gradske vlasti su odmah poduzeli istraživanje kako takav scenario u budućnosti preduprijediti. Prvi rezultati istraživanja pokazuju da je 40% krovnih površina u potpunosti odgovarajuće za proces ozeljenjavanja krovova što čini otprilike 53000 kvadrata potencijalne zelene površine.
U principu krovovi do 30 stepeni nagiba se mogu iskoristiti za ozeljenjavanje i cijena ozeljenjavanja u Oldenburgu bi iznosila 25 do 35 Eura po kvadratu. Očekivani benefiti su višestruki – zeleni krov štiti krovnu konstrukciju, odličan je termoizolator za unutrašnje prostorije, poboljšava se gradska mikroklima, filtrira se sitna prašina i druge štetne čestice iz atmosfere – otprilike 200 grama po kvadratnom metru na godišnjem nivou.
Šef istraživačkog tima gospodin Hövel podvlači : „Gradska zona je siromašna sa zelenilom, oborinske vode ne mogu nigdje da se zadrže. Zeleni krovovi mogu te deficite znatno smanjiti.“
Nakon istraživanja gradske vlasti planiraju pokretanje programa financijske podrške za ozeljenjavanje krovova.