Životinje u tropskim šumama nastaviti će nestajati, čak i ako zaustavimo deforestaciju. Jedan od mogućih scenarija za “popravak” stanja je vraćanje iskrčenih šuma u staro stanje. To je zaključak tima istraživača sa Imperial College iz Londona koji naglašavaju postojanje vremenskog odmaka između deforestacije i njenog utjecaja na okoliš.
U studiji objavljenoj u časopisu Current Biology, stručnjaci nagađaju što bi se dogodilo da se deforestacija u tropskim područjima Amazone, Konga i jugoistočne Azije zaustavila 2010. godine. Prema rezultatima istraživanja, 140 kralježnjaka, uključujući štakore i gmazove, izumrijeti će u budućnosti zbog već posječenih stabala. Gubitak staništa uzrokovan deforestacijom mogao bi dovesti i do nestanka beskralješnjaka kao što su crvi i kukci, no njihov gubitak je teže kvantificirati.
Izumiranje, znanstvenici ističu, nije neposredno: radi se o vremenskom razdoblju u kojem se životinje pokušavaju prilagoditi svom novom staništu. Drugim riječima, posljedice deforestacije javljaju se s odmakom od godine dana nakon što su stabla posječena. “Zaštita netaknutih šuma spriječiti će daljnju štete, no ne može pomoći vrstama koje su već na rubu izumiranja”, znanstvenici objašnjavaju. “Za to nam je potrebno integrirano očuvanje i obnova područja oštećenih sječom šuma”.