Utorak, 3 Decembra, 2024

Zaštićeni otok-luk Sable Island

Otok Sable u vodama sjevernog Atlantika životna je oaza tek nekolicine životinjskih vrsta. Izgled luka u nepreglednom oceanu i prirodne osobitosti ovog otoka osigurali su mu mjesto nepresušnog interesa znanstvenika i ljubitelja prirode.

Otok Sable u vodama sjevernog Atlantika životna je oaza tek nekolicine životinjskih vrsta. Izgled luka u nepreglednom oceanu i prirodne osobitosti ovog otoka osigurali su mu mjesto nepresušnog interesa znanstvenika i ljubitelja prirode.

Sable je smješten na udaljenosti 300 kilometara od glavnog grada kanadske provincije Nova Scotia, Halifaxa. Posebnom državnom uredbom reguliran je broj ljudi koji godišnje mogu posjetiti otok, a za doći potrebna je posebna dozvola. Tijekom cijele godine na otoku boravi 5 ljudi, 4 iz kanadske službe za zaštitu okoliša i 1 istraživač. Broj se može povećati zbog stalnih dolazaka ljubitelja prirode, fotografa, znanstvenika…

Otok Sable nastao je kao posljedica otapanja ledenkaka prije 19.000 godina. Dužina otoka je 42 kilometra, a širok je samo 1.5 kilometara. Najvećim dijelom otok je sačinjen od pijeska, pa zbog snažnih vjetrova stalno mijenja svoj oblik. Na njemu se nalaze dva jezera pitke vode, obitava niska vegetacija i rijetke cvjetne biljke otporne na surove klimatske uvjete.

Najpoznatiji životinjski stanovnici otoka su konji. Oko 400 konja poznati su kao divlji konji otoka Sable koji to nisu. Imaju genetičke karakteristike domaćih konja, ali sad žive bez uplitanja ljudske pomoći u divljini. Naime, u prošlosti konji su odvoženi s otoka i služili za rad u rudniku ugljena na otoku Cape Breton ili za prodaju. Ali 1960. godine kanadska Vlada je zakonom zaštitila njihovu vrstu i sada slobodno žive u divljini. Najpogodniji naziv za te konje je feralni konji – konji domaćeg porijekla koji žive u divljini.

Sable Island3

Sable Island4

Sable Island5

Sable Island6

Sable Island1

Sable Island2

 

cudaprirode.com

Povezane vijesti

Kanadsko uskrsnuće Ante Pavelića

Foto: Memorial To The Victims of Communism

Spomenik žrtvama komunizma u glavnom gradu Kanade bizarno je mjesto za komemoriranje žrtava komunističkih režima. Među njima su i poznate „žrtve komunizma“ iz naših krajeva, poput Ante Pavelića i Mile Budaka.

Kako je komšija, popije li se šta?

Foto: flickr.com/photos/cuskey

Trebalo je nesretnom cariniku vremena da im objasni da je to gdje su oni zapravo granični prelaz i da su u zadnjih pet minuta četiri puta državu promijenili. I da on stvarno ne zna ko je i šta je ta trafika, ali da ako još samo jednom pređu granicu, on im lično garantuje da im trafika neće godinama zatrebati.

Popular Articles