UrbanObserver

Petak, 16 Maja, 2025

WWF: Neracionalna proizvodnja i bacanje hrane uništavaju planetu Zemlju

Foto: Do Quang Huy/Unsplash

Međunarodna organizacija za zaštitu prirode (WWF) upozorila je na Dan planete Zemlje, da neracionalna proizvodnja i bacanje hrane uništavaju planetu i da je jedan od načina kako da se ona sačuva racionalna proizvodnja i potrošnja, kao i sprečavanje nastanka otpada od hrane.

Prema WWF-ovom poslednjem Izvještaju o stanju planete, postojeći sistem proizvodnje hrane, koji koristi oko 40 odsto nastanjive površine planete, najveći je razlog gubitka staništa hiljada biljnih i životinjskih vrsta, a istovremeno emituje više od četvrtine od ukupne količine ugljendioksida u vazduh i iskorišćava oko 70 odsto raspoložive vode, navedeno je u saopštenju.

Istaknuto je da planeta proizvodi resurse koji su potrebni ljudima, ali ne istom brzinom kojom ih čovječanstvo eksploatiše.

“Treba da prestanemo da kupujemo više nego što nam treba i da bacamo hranu. Najpre zato što oko polovine čovečanstva čine gojazni ljudi, dok istovremeno milioni gladuju”, navela je direktorka WWF Adrije Nataša Kalauz.

Kako je dodala, drugi paradoks je da se baci više od trećine proizvedene hrane, dok se svi istovremeno žale koliko je ona skupa.

“Sami stvaramo svoje paradokse, sami treba da ih riješimo”, navela je Kalauz.

Iz WWF-a su istakli da je moguće proizvesti dovoljno hrane i istovremeno sačuvati prirodu ukoliko se koriste poljoprivredne prakse pozitivne za prirodu koje unapređuju prinose usijeva i stoke i održivo upravlja postojećim ribljim fondom i podstiče održiva akvakultura.

Takođe, ukoliko bi ljudi u svoju ishranu uveli balans namirnica biljnog i životinjskog porijekla, doprinijeli bi svom boljem zdravlju, kao i zdravlju planete.

Dodaje se i da ukoliko neracionalna proizvodnja i potrošnja hrane, prestane to da bude, spriječiće se da tako nastao otpad proizvede velike količine metana emitovanog u vazduh, a doprinijeće se i pravednijoj raspodjeli namirnica tako da broj gladnih bude manji.

Istaknuto je da, ukoliko se smanji otpad od hrane, Zemlji se daje dodatnih 13 dana da obnovi svoje resurse.

WWF je jedna od najvećih svjetskih nezavisnih organizacija koja se bavi zaštitom prirode i ima aktivnu mrežu u više od 100 zemalja.

Agencije

Povezane vijesti

Ekološki aktivisti Balkana tokom posjete Njemačkoj predstavili negativne efekte zelene tranzicije u BiH i Srbiji

Foto: CZZS Od 5. do 8. maja održana je trodnevna aktivna posjeta ekoloških aktivista iz Srbije i Bosne i Hercegovine po Saveznoj Republici Njemačkoj u...

Mreža za klimatsku akciju traži više akcije država Zapadnog Balkana

Foto: Impuls Mreža za klimatsku akciju (CAN Europe) pozvala je zemlje Zapadnog Balkana da "povećaju klimatske ambicije" i podnesu sveobuhvatne, inkluzivne i participativne nacionalne klimatske...

Popular Articles