UrbanObserver

Subota, 5 Jula, 2025

WWF: Godišnji pregled ugroženih vrsta – ko su gubitnici, a ko pobjednici

Foto: Audrey Jackson/AP

Globalno zagrijavanje, zagađenje i uništena staništa neki su od glavnih razloga što je hiljade životinjskih i biljnih vrsta širom svijeta ugroženo, ali ove godine bilo je i nekih pozitivnih primjera, saopštila je Svjetska fondacija za prirodu (WWF).

“Najveći talas izumiranja od kraja ere dinosaurusa preplavio je našu prirodu praktično nekontrolisano 2023. godine”, rekla je direktorka te organizacije za očuvanje prirode u Njemačkoj, Katrin Samson, navodi se u saopštenju njemačkog ogranka WWF, prenosi Beta.

WWF je u svom pregledu 2023. godine iznio negativne i pozitivne razvoje u pogledu zaštite vrsta.

Za “gubitnike” godine u životinjskom carstvu proglašeni su lavovi u Africi, Humboltovi pingvini u Južnoj Americi, amazonski delfini i vodozemci širom svijeta.

Među vodozemcima, daždevnjaci su najugroženija grupa.

Pingvini u Čileu su bili posebno pogođeni raširenim ptičjim gripom, a na delfine je vjerovatno uticala temperatura vode koja je povremeno prelazila 39 stepeni.

“Deset odsto populacije riječnih delfina u jezeru Tefe umrlo je za samo nedjelju dana”, navodi se u saopštenju i dodaje da je uzrok toga suša.

Na međunarodnoj Crvenoj listi sada je više od 44.000 ugroženih životinjskih, biljnih i gljivičnih vrsta.

Ima ipak i dobrih vijesti.

WWF je za “pobjednike” godine proglasio indijske tigrove, afričke nosoroge i bizone na Kavkazu.

Prije godinu dana bijeli nosorozi su se i dalje vodili kao gubitnici, ali se sada govori o povećanju broja tih životinja prvi put poslije 10 godina opadanja.

Broj tigrova u nekim azijskim zemljama je takođe porastao, navodi se u saopštenju, a posebno ih ima mnogo u Indiji, sa više od 3.600 jedinki.
Na prostoru Evrope, pobjednička vrsta je vidra u Bavarskoj, gdje je sud nedavno donio odluku da se ove strogo zaštićene životinje za sada ne smiju ubijati u izuzetnim slučajevima.

Među pobjednicima su i sajga antilope u centralnoj Aziji, snježni leopardi u Butanu i jeleni u Švajcarskoj.

WWF je saopštila da su glavni uzroci opadanja brojnosti mnogih vrsta uništavanje staništa, krivolov, prekomjerna eksploatacija, invazivne vrste, zagađenje i klimatska kriza.

“Ljudi su izazvali izumiranje vrsta. Stoga imaju odgovornost da okončaju krizu”, rekla je Samson.

 

Povezane vijesti

Bosansko Grahovo se protivi otvaranju pogona za pirolizu otpadnih guma

Foto: FB Planinarsko Ekološko Društvo "Ognjište Bosansko Grahovo" Skupštinsko vijeće opštine Bosansko Grahovo usvojilo je 30. juna Odluku o zabrani izgradnje i otvaranja pogona za...

Solarna tajkunizacija BiH

Foto: Impuls Ekspanzija zelene energije u posljednjih nekoliko godina, otvorila je u BiH basen u najmanju ruku sumnjivih radnji, u kojem se peru milijarde maraka....

Popular Articles