UrbanObserver

Nedjelja, 11 Maja, 2025

WWF: Globalna temperatura u 2024. godini premašila kritični prag

Foto: Pixabay

Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) objavila je da je globalna temperatura u 2024, premašila kritični prag, jer otkako je počelo mjerenje temperature vazduha 1850. godine, prvi put premašena prosječna globalna vrijednost od 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijski prosjek.

Podaci Kopernikus službe za klimatske promjene pokazuju da su temperaturni rekordi bili premašeni ne samo na godišnjem, već nekoliko puta i na mjesečnom, čak i dnevnom nivou, navedeno je u saopštenju i isatknuto da uprkos naporima WWF-a, ali i drugih svjetskih i lokalnih organizacija za zaštitu prirode, “čovječanstvo krupnim koracima gazi ka neistraženim scenarijima”.

Svaka od proteklih 10 godina bila je jedna od deset najtoplijih ikad zabilježenih godina, a 2024. je prva koja je probila granicu od 1,5 stepeni.

Jedanaest od ukupno dvanaest mjeseci u godini je premašilo takvu granicu, a godinu i po unazad, svi mjeseci, osim jula 2024. godine, bili su za više od 1,5 stepeni topliji od prosjeka, preciziro je WWF.

Naglašeno je da uzrok klimatskih promjena u najvećoj mjeri leži u ljudskim aktivnostima.

Direktorka programa zaštite prirode u WWF Adriji Dunja Macoko Drvar kazala je da je, prema preliminarnim podacima, i u Beogradu temperatura u 2024. godina ponovo srušila sve rekorde.

“Odstupanjem od prosjeka srednje godišnje temperature za čak 2,8 stepeni Celzijusa, bila je za 1,1 stepen toplija od do sada najtoplijih 2023. i 2019. godine. Od maja 2023. godine do kraja 2024. imali smo samo jedan mjesec hladniji od prosjeka, a prošlog februara smo imali rekordno odstupanje od prosjeka od čak 7,5 stepeni”, kazala je ona.

Stručne analize ekstremnih događaja iz 2024. na globalnom nivou pokazale su da je 15 od ukupno 16 analiziranih devastirajućih poplava, odnosno 94 odsto tih pojava, prouzrokovano ekstremnim padavinama koje su pojačane zbog klimatskih promjena.

Ukazano je da ova godina izuzetno ekstremnih vremenskih prilika pokazuje koliko je život već postao opasan zbog zagrijavanja izazvanog ljudskim djelovanjem i naglašava potrebu za što bržim odmicanjem od fosilnih goriva.

Iz WWF-a su upozorili da su klimatske promjene jedna od glavnih prijetnji životu na planetu.

Podsjeća se da je u Izvještaju o stanju planete iz oktobra 2024. godine, svjetska organizacija za zaštitu prirode objavila podatak o katastrofalnom padu populacija divljih vrsta od 73 odsto u posljednjih pola vijeka.

Kao najveća prijetnja populacijama smatra se gubitak i degradacija staništa, i to je prijetnja za 85 odsto od ukupno 28.000 vrsta pred izumiranjem.

Zbog prekomjernog iskorišćavanja resursa planeta je pod prijetnjom da ostane bez jednog miliona životinjskih i biljnih vrsta.

Invazivne vrste, danas poznatih 37.000, su glavni razlog za 60 odsto izumiranja, a zagađenje mora i slatkih voda su prijetnja za 267 vrsta.

Klimatske promjene, naročito posmatrane u kontekstu premašivanja granice od 1,5 stepeni zagrijavanja, mogu da izazovu potpuni kolaps ekosistema.

“Prije nego što je objavljen WWF-ov Izvještaj o stanju planete, a u aktuelnom kontekstu Olimpijskih igara, podsjetili smo na razorne klimatske rekorde i apelovali na akciju kojom ćemo spriječiti njihovo dalje obaranje. Sada i Kopernikus potvrđuje da smo opasno blizu tačkama preokreta na koje ukazujemo”, tvrdi Macoko Drvar.

WWF je jedna od najvećih nezavisnih organizacija, koja se bavi zaštitom prirode i ima aktivnu mrežu u više od 100 zemalja.

Agencije

Povezane vijesti

U Austriji testiraju nove vrste „zelenog” asfalta

Foto: Printscreen Asfalt se ljeti brzo zagrijava, uslijed čega, posebno u gradskim sredinama nastaju velike toplotne zone, odnosno povišene temperature. Grad Beč u okviru pilot-projekta...

Novi korak ka zaštiti – Doboj proglasio Ozren zaštićenim područjem prirode

Foto: Impuls Krajem aprila odbornici Skupštine grada Doboja jednoglasno su usvojili Odluku o proglašenju planine Ozren zaštićenim područjem prirode s održivim korišćenjem prirodnih resursa. Ova...

Popular Articles