Wednesday, November 20, 2024

Više ne postoji mesto na Zemlji koje nije zagađeno: Uznemirujuće otkriće na dnu okeana zaprepastilo naučnike

Svako stvorenje pronađeno na dubini od 10.890 metara unelo je u svoj organizam bar neku vrstu veštačkih materijala, uključujući najlon, PVC i PVA

Doktor Alan Džejmison, profesor marinske ekologije i vodeći naučnik istraživanja, rekao je da su rezultati prilično zabrinjavajući i da zahtevaju hitnu akciju

Naučnici sa Univerziteta u Njukaslu došli su do šokantnog otkrića za vreme istraživanja doline Celendžer Dip u Marijanskom rovu, poznate kao najdublje tačke na Zemlji.

Tim je prvi put pronašao plastiku u stomacima morskih stvorenja na dnu okeana, što znači da više ne postoji deo svetskih okeana do kojeg nije dospeo ljudski otpad.

Svako stvorenje pronađeno na dubini od 10.890 metara unelo je u svoj organizam bar neku vrstu veštačkih materijala, uključujući najlon, PVC i PVA, piše Indipendent, a prenosi B92.

Doktor Alan Džejmison, profesor marinske ekologije i vodeći naučnik istraživanja, rekao je da su rezultati prilično zabrinjavajući i da zahtevaju hitnu akciju.

Tim je testirao 90 vrsta ljuskara u nekoliko ultradubokih rovova u Pacifiku – Marijanski rov, Izu-Bonin vulkanski rov, rov Peru-Čile, rov Novi Hebridi i rov Kermadek.

U svakom od njih pronađena su stvorenja koja su pojela neku vrstu veštačkih vlakana ili plastike, od 50 procenata na Novim Hebridima, do 100 procenata u Marijanskom rovu.

– Smeće koje završava u okeanima dospeva do njihovih najdubljih tačaka, a jednom kada potone na njihovo dno, tu i ostaje. To znači da će količina plastike u rovovima neprestano rasti, što je vrlo zabrinjavajuće. Reč je o problemu globalnih razmera – rekao je Džejmison.

800px Maldives Oriental sweetlips Plectorhinchus vittatus 830x0

Foto: Wikipedia/Uxbona

U okeanima svake godine završi više od osam miliona tona plastike. Naučnici pretpostavljaju da se u morima trenutno nalazi oko 300 miliona tona plastičnog otpada, a da će do 2050. godine u okeanima biti više plastike nego ribe.

Prema predviđanjima stručnjaka, u vodi se nalazi otprilike 51 bilion (eng. trillion) mikroplastičnih čestica, što je 500 puta više od broja zvezda u našoj galaksiji.

Zbog zagađenja je trenutno ugroženo više od 600 vrsta širom sveta, zbog čega mnogi ovu pojavu nazivaju periodom šestog masovnog pomora na Zemlji.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Povezane vijesti

Danska će zasaditi milijardu stabala

  Danski parlament donio je ove sedmice odluku o sadnji milijardu stabala i pretvaranju 10 odsto poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u naredne...

Ujedinjeno Kraljevstvo zabranjuje nove rudnike uglja

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls

Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.

Popular Articles