Foto: Canva
Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest “vape uređaja”, odnosno uređaja za “parenje” nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena za cigarete. To je više od milion dnevno, što prema najnovijem istraživanju organizacije Material Focus dovodi do “noćne more za okoliš” jer se velika većina takvih uređaja koji osim plastike i elektronike sadrže i baterije, baca u otpad te se ne reciklira.
Zbog toga će od juna 2025. u Ujedinjenom Kraljevstvu biti protivzakonito prodavati vape uređaje za jednokratnu upotrebu, kako bi se borilo protiv štete za okoliš i njihove raširene upotrebe od maloljetnih osoba i djece. Vape uređaji će se moći prodavati samo ako se mogu puniti ili sadrže uložak koji se može ponovno zamijeniti.
Dodatni problem je što ovakvi uređaji sadrže litij-ionske baterije koje su opasne ako se zgnječe ili oštete jer mogu izazvati požare u kamionima za prijevoz smeća ili centrima za zbrinjavanje otpada i reciklažu. Ovakvi požari su u porastu širom Ujedinjenog Kraljevstva, s povećanjem prošle godine od 71% u usporedbi s 2022. godinom.
Ekolozi ovakve uređaje također smatraju rasipnim i štetnim za ekosistem jer sadrže vrijedne i kritične materijale poput litija i bakra koji nakon upotrebe završavaju u smeću. Material Focus je izračunao da bi količina baterija iz vape uređaja koji se bace godišnje bio dovoljan za pokretanje čak 10.127 električnih vozila. Vape uređaji također mogu biti otrovni za divlje životinje ako se bacaju u smeće.
I u Evropskoj uniji sve su glasniji zahtjevi za zabranu ovih uređaja. Europska komisija je ove godine odobrila belgijski zakon o zabrani jednokratnih uređaja za “parenje” nikotinskih tekućina, a mnoge države članice, kreću se u istom smjeru sa svojim zakonodavstvima, prenosi Boljaenergija.hr.