Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Ukidanjem ograničenja za vjetro i solarne elektrane BiH podstiče proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije

Bosna i Hercegovina je ukinula ograničenja kapaciteta za priključenje vjetroelektrana i solarnih elektrana na mrežu u pogledu regulacije frekvencije. Ovom odlukom BiH postaje zemlja s najnaprednijim okruženjem u regiji u tom segmentu razvoja varijabilnih obnovljivih izvora energije, kažu stručnjaci. 

Ukidanje ograničenja kapaciteta za povremene obnovljive izvore energije koji se mogu priključiti na mrežu u pogledu regulacije frekvencije znači da investitori sada mogu prijaviti projekte s neograničenim ukupnim kapacitetom. Gruba procjena pokazuje da su projekti od kombiniranih 1500 MW u vjetroelektranama i još 1500 MW u solarnim elektranama u pripremi u zemlji.

Odluku je donijela Državna regulatorna komisija za električnu energiju (DERK ili DERK) na prijedlog Neovisnog operatora sistema u Bosni i Hercegovini (NOSBiH). Granica je određena na temelju simulacija varijabilnosti i procjene sposobnosti fleksibilnosti EES-a koja je ključna za uravnoteženje.

U početku je ograničenje postavljeno na 460 MW za vjetar i 400 MW za solarnu energiju. Kada se uračunaju učinci regionalne povezanosti regulatornih područja, maksimalni kapaciteti povećani su prije gotovo dvije godine na 840 MW, odnosno 825 MW, čime je omogućeno povezivanje elektrana ukupne snage 1665 MW.

Profesor Mirza Kušljugić s Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli rekao je za Balkan Green Energy News da je jasno da neće svi projekti koji su trenutno u razvoju biti završeni zbog ograničenja povezivanja na mrežu, između ostalog. To je jedan od razloga zašto se provode studije za mjerenje utjecaja povezivanja novih proizvodnih pogona na mrežu, na temelju mrežnih pravila ENTSO-E, dajući investitorima jasne kriterije za razvoj projekta.

Ograničenje maksimalnog kapaciteta varijabilnih obnovljivih izvora energije je, po njegovim riječima, operativno ograničenje i ovisi o načinu uravnoteženja i regulaciji frekvencije. Regionalna integracija funkcija po uzoru na elektroenergetske sisteme u EU omogućuje povezivanje većih kapaciteta elektrana na obnovljive izvore energije.

Kada su varijabilni obnovljivi izvori energije raspoređeni na veće područje, smanjuje se ukupna varijabilnost i potreba za rezervama za regulaciju frekvencije.

Odlukom o ukidanju limita bh. operator prijenosnog sistema NOSBiH iskazao je opredijeljenost za regionalnu integraciju kontrole frekvencije, koja uz postojanje balansnog tržišta u BiH predstavlja najnaprednije okruženje u regiji za razvoj obnovljivih izvora energije, zaključio je Kušljugić.

indikator.ba

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles