UrbanObserver

Četvrtak, 24 Jula, 2025

U Austriji testiraju nove vrste „zelenog” asfalta

Foto: Printscreen

Asfalt se ljeti brzo zagrijava, uslijed čega, posebno u gradskim sredinama nastaju velike toplotne zone, odnosno povišene temperature. Grad Beč u okviru pilot-projekta testira nove mogućnosti asfaltiranja, odnosno materijala. U okolini potoka Lizing, postavljeni su putevi napravljeni od četiri nove mješavine asfalta.

Asfalt je najčešće zbog svoje čvrtste podloge neizbježan, na primjer, za biciklističke staze ili trotoare. Međutim, asfalt ne samo da se brzo zagrijava, već ne propušta vodu, što nije ekološki, i zbog čega Grad Beč traži „zelene” alternative.

Boja, vrsta materijala i vezivni sloj su faktori koji mogu uticati na to koliko se asfalt zagrijava na suncu. Testiranje u Beču se vrši na biciklističkoj stazi kod Lizingbaha.

„Ovde već dugo tražimo inovativnu podlogu po kojoj se može lijepo voziti bicikl i po kojoj se ljudi mogu kretati dječijim ili invalidskim kolicima. Potrebna nam je podloga, odnosno površima koja je stabilna, a istovremeno je ekološki prihvatljiva jer propušta vodu“, izjavila je članica gradskog veća za urbano planiranje, Uli Zima.

U saradnji sa Tehničkim univerzitetom u Beču razvijene su četiri različite mješavine novih vrsta asfalta, jedan klasičan asfalt i tri takozvana “Cool Pavements” (hladni kolovozi), koji se razlikuju po vrsti kamena, boji i vezivnim slojevima.

Na dionici biciklističke staze dužine 80 metara kod Lizingbaha, asfaltne mješavine su nanesene jedna pored druge.

Tamo će senzori za temperaturu i vlagu prikupljati podatke o tome kako različiti slojevi utiču na razvoj temperature u okolini. „U idealnom slučaju, ovaj novi vodopropusni asfalt mogao bi se potom koristiti posebno u centralnim gradskim zonama”, izjavio je Volfgang Ablinger iz Sekretarijata za upravljanje i izgradnju puteva.

Istraživački projekat trajaće naredne tri godine. Asfalt koji se tokom testiranja pokaže kao najbolji, u budućnosti će se koristiti i van područja Lizingbaha.

 

Povezane vijesti

Zapadni Balkan: Većina sredstava iz energetskog paketa pomoći EU netransparentna

  Samo 163 miliona eura od milijardu eura hitne pomoći koju je osigurala Evropska komisija može se dokazano povezati s rješavanjem uzroka energetske krize i...

Buna i Bunica dobijaju institucionalnu zaštitu

  Studija izvodljivosti za zaštitu područja rijeka Bune i Bunice, njihovih izvora i Bunskih kanala, predstavljaće prvi veliki korak na zaštiti ovih ugroženih pritoka Neretve. Autor:...

Popular Articles