fbpx

Tri četvrtine ribe iz Nila ima u sebi mikroplastiku

Nile River 1600

Kako je zaključeno, gustina plastike u ribama i veliki procenat zahvaćene ribe imaju vrlo zabrinjavajuće posljedice na budućnost cijelog vodenog života u Nilu. Zbog zagađenja brojne ribe koje završavaju na tanjirima kupaca mogu sadržavati mikroplastiku.

Tri četvrtine riba koje žive u najdužoj rijeci na svijetu – Nilu, u sebi ima mikroplastiku, pokazalo je najnovije istraživanje zagađenja te rijeke.

Istraživanje, prvo te vrste, sprovela je britanska televizija Sky news uz pomoć egipatskih istraživača, čiji rad su nadgledali britanski naučnici u laboratoriji u Danskoj.

Ono je trajalo više od dva mjeseca tokom kojih je ispitivana zagađenost rijeke duž cijelog toka, a pri tom su istraživači prikupljali i snimali dokaze, izjave poljoprivrednika, političara, naučnika, veterinara.

Ustanovljeno je da je rijeka zagađena duž cijelog toka od jezera Viktorija do mjesta gdej se uliva u Mediteransko more, kao i da ribe u svojim crijevima imaju i veće i manje dijelove plastike.

Neki dijelovi plastike mogli su se vidjeti i golim okom, zbog čega su istraživači i posumnjali da je zagađenje mnogo veće.

Kako je zaključeno, gustina plastike u ribama i veliki procenat zahvaćene ribe imaju vrlo zabrinjavajuće posljedice na budućnost cijelog vodenog života u Nilu.

Mikroplastika djeluje tako da privlači otrovne materije, što znači da postoji povećana opasnost da zagađivači i pesticidi koji se vežu za mikroplastiku, takođe završe u ribljem tijelu.

Zbog zagađenja brojne ribe koje završavaju na tanjirima kupaca mogu sadržavati mikroplastiku.

 

Agencije