Toksične alge ugrožavaju morske lavove: Svaki četvrti ima rak
Foto: Pixabay
Zdravlje morskih lavova i delfina je ugroženo toksičnim algama na obali Kalifornije, gdje su stotine životinja nađene na obali.
Pacifički centar za morske sisare u Laguna Biču, u Kaliforniji, bavi se spasavanjem i liječenjem bolesnih životinja. Centar rehabilituje morske lavove i druge morske sisare koji su zaraženi toksičnom domoičnom kiselinom koju proizvode brzorastuće alge.
Alisa Deming, veterinarka i naučnica u centru, kaže da otrov može da izazove napade i oštećenje mozga kod morskih sisara, prenosi Glas Amerike.
"Prosječno u junu ili julu spasimo od tri do šest kalifornijskih morskih lavova, a u posljednjih šest nedjelja spasli smo više od 100 životinja", kaže Deming.
Otrovne alge počinju da se šire kada se voda zagrije, kao što se to ove godine dogodilo, uz trenutne morske struje u Pacifiku i vremensku pojavu zvanu El Ninjo.
Glen Grej, direktor centra, kaže da oni žele da saznaju zašto više od 40 odsto njihovih pacijenata ima neku vrstu rane od metka.
"To možda nije razlog zašto su se našli ovde, ali ipak, oni trpe i to", kaze on.
Rane od metaka obično uzrokuju ribari koji pucaju u morske lavove kako bi ih držali podalje od svog ulova. Druge povrede kod morskih lavova i delfina nastaju zbog toga što se životinje upetljaju u ribarske žice ili mreže, ali one dobijaju pomoć u ovom centru.
Skoro svaki četvrti odrasli morski lav, međutim, ima rak, često rak grlića materice uzrokovan virusom, kao što to može biti kod ljudi, i aktiviran ljudskim toksičnim supstancama koje su bačene ili isprane u okean.
Jedan morski lav je pretrpio samo trovanje, ali je bio njegovan i nedavno je vraćen u okean.
Neke životinje se nikad ne oporave, ali radnici u centru kažu da su njihovi uspjesi vrijedni truda.
Tanjug