Ponedjeljak, 23 Decembra, 2024

Termoelektrane u BiH krše pravila o zagađenju zraka, potvrđeno iz Energetske zajednice

Foto: FB

U 2022. godini, kao i u 2021. godini, emisije sumpor dioksida iz postrojenja obuhvaćenih NERP-om u BiH bile su gotovo osam puta veće od dozvoljenih.

Bosna i Hercegovina, uz Sjevernu Makedoniju i Kosovo, više od pet godina nekažnjeno krši zakone Energetske zajednice čijom bi se primjenom ograničilo zagađenje zraka iz termoelektrana na ugalj, potvrdilo je prošle sedmice Ministarsko vijeće Energetske zajednice, saopštio je Aarhus centar u BiH.

Tom odlukom je potvrđena optužba koju je Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo još u martu 2021. godine, a odnosi se na osam blokova BiH termoelektrana koji su uključeni u Nacionalni plan za smanjenje emisija (NERP), a koji nisu smanjili emisije sumpor dioksida, azotnih oksida i lebdećih čestica u skladu sa graničnim vrijednostima predviđenim u NERP-u.

Ignorisanje bh. vlasti

– Bh. vlasti ne samo da su ignorisale obaveze u vezi sa definiranim graničnim vrijednostima za smanjenje zagađenja zraka iz termoelektrana nego su svjesno prekršile i obavezu kažnjavanja zagađivača. BiH vlasti su se obvezale da će kroz izmjene legislative usvojiti i primijeniti adekvatne kaznene odredbe za prekršioce graničnih vrijednosti utvrđenih NERP-om, izjavio je Denis Žiško iz Aarhus Centra u BiH.

CEE Bankwatch (Globalna mreža koja djeluje u centralnoj i istočnoj Evropi) analiza ‘Uskladiti ili Zatvoriti’ je i ove godine pokazala da su najozbiljniji problem emisije sumpor dioksida.

U 2022. godini, kao i u 2021. godini, emisije sumpor dioksida iz postrojenja obuhvaćenih NERP-om u BiH bile su gotovo osam puta veće od dozvoljenih.

Iz mreže CEE Bankwatch podsjećaju da su vlade iz regije još 2005. godine potpisale sporazum o osnivanju Energetske zajednice, uključujući obavezu primjene tadašnjih EU pravila o smanjenju zagađenja iz termoelektrana.

– Nakon skoro dva desetljeća, potreba da se smanji zagađenje i poveća energetska efikasnost i održivi oblici obnovljive energije je veća nego ikad i sve treba uraditi dvostruko brže, ističu iz te globalne mreže.

Fena

Povezane vijesti

Povećanjem cijene struje spasavaju termoelektrane u RS

Foto: Facebook Kriza u RiTE Ugljevik i Gacko postavlja ozbiljna pitanja o održivosti energetskog sektora u Republici Srpskoj i zahtijeva hitne, konkretne akcije kako bi...

ZELENI TALAS – Kupujmo domaće: Naš ugalj od Serdarova

Ilustracija Jelena Žilić Termoelektrana Ugljevik je zaustavila rad jer nema uglja. U zemlji bogatoj ugljem, toliko bogatoj da se izvozi u milionima maraka godišnje. Piše: Jelena...

Popular Articles