Foto: Getty Images
Globalno zagrijavanje se ubrzava brže nego što se prvobitno pretpostavilo te će temperatura već u ovoj deceniji prekoračiti međunarodno dogovoreni prag od 1,5 stepeni Celzijusovih.
To se navodi u istraživanju američkog naučnika Džejmsa Hansena koji je osamdesetih prvi upozorio svijet na efekat staklene bašte.
Ljudi izazivaju promjene klime na Zemlji mnogo brže nego što su naučnici do sada predviđali te će zbog novog talasa zagrijavanja svijet biti za 1,5 stepen topliji nego što je bio u predindustrijskom periodu, a do 2050. godine 2 stepena topliji, navode rezultati istraživanja, piše Gardijan (Guardian).
Ubrzanje globalnog zagrijavanja rizikuje da svijet postane “manje podnošljiv za čovječanstvo, sa većim klimatskim ekstremima”, navodi studija objavljena danas koju je vodio Hansen, bivši naučnik NASA-e koji je 80-ih prvi izdao upozorenje o klimatskim promjenama američkom Kongresu.
Hansen je rekao da nastaje veliki talas porasta temperatura zbog kontinuiranog sagorijevanja fosilnih goriva i zbog toga što je Zemlja “veoma osjetljiva” na uticaje gasova, mnogo osjetljivija od ocjena koje je ranije iznio Međuvladin panel UN-a o klimatskim promjenama (IPCC).
“Bili bismo proklete budale i loši naučnici kad ne bismo mogli da predvidimo ovoliko ubrzanje globalnog zagrijavanja”, rekao je on.
Da bi se izborili sa tom krizom, Hansen i njegove kolege predlažu da se uvede porez na ugljenik, ali da se ispusti sumpor u atmosferu kako bi se vještački snizila svjetska temperatura.
Gotovo je izvjesno da će ova godina biti najtoplija zabilježena ikada, sa visokim temperaturama koje su pratile septembar. Ovonedjeljni izvještaj je otkrio da su šanse da se rast temperature ograniči na 1,5 stepen sada skoro iscrpljene zbog kontinuiranog sagorijevanja fosilnih goriva i krčenja šuma.
Beta